Koronavirus

Pro a proti očkování. Experti zodpověděli nejčastější dotazy Čechů

Pro a proti očkování. Experti zodpověděli nejčastější dotazy Čechů
Zdroj: TV Nova

Počty nakažených covidem-19 strmě rostou, nemocnice plní zejména neočkovaní pacienti a vláda tak zavádí restrikce, kterými cílí zejména právě na lidi bez vakcíny. Češi se proti opatřením bouří a mají pocit, že je stát nutí k něčemu, co není příliš ověřené a může být i potenciálně nebezpečné. Jaká rizika vakcíny proti covidu ve skutečnosti představují a jestli má smysl se očkovat, zhodnotilo hned několik odborníků.

Ačkoliv má v Česku ukončené očkování už více než šest milionů obyvatel, podle expertů na zdraví to stále nestačí na vypěstování kolektivní imunity. Vláda se proto snaží najít způsoby, jak proočkovat co největší část populace. Kde nepomohly rady a pozitivní motivace, nastoupil tvrdý režim a strašení.

Nejprve se ministři vytasili s kampaní zahrnující realistické fotografie pacientů s covidem, kterou premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) označil za brutální. Když počty nakažených za jediný den přesáhly hranici 22 tisíc, vláda ještě přitvrdila. Inspirovala se v Bavorsku a rozhodla o omezeních pro neočkované. Od pondělí zakázala testy k potvrzení bezinfekčnosti při vstupu do restaurací nebo při využívání většiny služeb.

Češi v reakci na nová opatření vzali očkovací místa útokem. Ve frontách stáli i dlouhé hodiny. ​Přesto zůstává mnoho těch, kteří stále o nutnosti vakcinace pochybují.

Související obsah

"V posledních dnech hledám odpověď na to, zda má smysl se nechat očkovat. Je to strastiplná cesta plná zvratů a omylů. Nakonec jsem dospěl k několika pro a proti a přiznávám, že už jsem v tom trochu ztracen, a proto budu rád za každý věcný komentář," vyzval prostřednictvím facebooku třeba Samuel. Nabídl zároveň i svůj pohled třicátníka.

Redakce TN.cz oslovila odborníky, aby odpověděli nejen na jeho otázky, ale i na ty, které mají další váhající Češi, a aby zároveň zhodnotili rizika spojená s očkováním.

Proč se očkovat

Názory, proč si nechat aplikovat vakcínu, se mezi nerozhodnutými Čechy vesměs opakují. Jsou to ochrana zdraví svého i ostatních nebo fakt, že očkovaných pacientů leží na JIP výrazně méně. V poslední době ale zaznívá častěji ještě jiný argument: "Zjednoduším si život" a jak zhodnotil i Samuel, "budu mít vyřešenou otázku vakcinace a svou energii budu moci upřít jiným směrem".

"Očkování sice nemá 100% účinnost, ale značně pomáhá chránit před těžkým průběhem nemoci, a to se týká všech věkových skupin. I u mladých může být těžký průběh. Nikdy nelze určit předem, kdo bude mít tu smůlu," jmenuje hlavní výhody šéf Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Proč se nenechat očkovat

Strach z vedlejších účinků, ať už krátkodobých, nebo těch, které se mohou objevit později. "Vakcína není dostatečně prozkoumaná a schválila se příliš rychle a bez kontroly. Pravděpodobnost, že skončím v nemocnici, je mizivá. Stačí protilátky po prodělané nemoci. Vakcína je zbytečná, protože by ji člověk musel používat opakovaně, aby byla k něčemu dobrá. Motivace nebýt buzerován státem, není správná," to jsou nejčastější argumenty proti očkování, které jsme s experty rozebrali.

1) Nebezpečný mohu být jen starším lidem, kteří jsou z větší části proočkovaní

Epidemiolog Jan Kynčl ze SZÚ varuje, aby lidé nepodléhali tomuto mýtu. "I když moji blízcí senioři jsou očkovaní, tak zejména u nich má vakcína nižší účinnost, tedy neměli by být zbytečně vystavováni expozici viru, kterou jim můžeme způsobit my mladší, například i proto, že u nás může být průběh nákazy bezpříznakový či s minimálními příznaky," upozorňuje a dodává, že nemoc může ohrozit i mladší ročníky.

Že by lidé neměli zapomínat ani na sebe, zdůrazňuje také šéf České vakcinologické společnosti ČLS JEP Roman Chlíbek. "Nejde jen o nebezpečí pro ostatní, ale o vlastní zdraví," zdůrazňuje.

2) Pravděpodobnost, že skončím na JIP, je mizivá

Podle odborníků je tento argument velmi zavádějící už jen proto, že nemocnice plní hlavně neočkovaní pacienti. "Pravděpodobnost, že tam skončíte s očkováním, je téměř nulová," reaguje Chlíbek. Obzvlášť mladí lidé podle něj mohou podléhat mylné představě, že jsou ve věkové kategorii, která nemá potenciál zahltit nemocnice. Upozornil, že ani této věkové kategorii se smrt nevyhýbá. "Pravděpodobnost dopravní nehody je také relativně nízká, a přesto používám bezpečnostní pás," přidává svůj názor i Kynčl.

3) Bojím se vedlejších účinků

Vakcína byla schválená příliš rychle, bojím se vedlejších účinků – častý argument, na který odborníci reagují. "Nežádoucí účinky, které vidíme v praxi, jsou v porovnání s nemocí v podstatě banální. Ve světě bylo již aplikováno více než sedm miliard dávek covidových vakcín a profil jejich bezpečnosti je skutečně velmi vysoký," říká epidemiolog Rastislav Maďar. "Riziko vedlejších účinků je ve srovnání s nemocí velmi nízké," přidává se i imunolog Hořejší.

Podle Chlíbka nestoupá riziko možných reakcí nebo nežádoucích účinků ani při přeočkování. "Pokud se jedná o nemoc, proti které nemáme žádný stoprocentně účinný lék, což je právě případ covidu, pak očkování jako prevence a předcházení vzniku nemoci je a bude tou nejlepší cestou," myslí si.

4) Neznám dlouhodobé účinky vakcíny

Podle Kynčla ze Státního zdravotního ústavu je zbytečné bát se vedlejších účinků, ať už krátkodobých, nebo dlouhodobých. "Model mRNA vakcíny není zcela nový, byl připravován pro prevenci jiné nemoci a nyní jen využit pro nový koronavirus," ubezpečuje.

Jedním z témat, která se v tomto ohledu často zmiňují, je neplodnost. Právě na toto téma zareagoval v neděli i Chlíbek. "Izraelská studie potvrdila, že očkování proti covidu nezpůsobuje neplodnost. Není žádný rozdíl mezi počtem a kvalitou vajíček, kvalitou spermií a embryí u očkovaných v porovnání s neočkovanými. Další hoax vědecky vyvrácen," napsal na twitteru.

5) Stačí mi protilátky

Nekonečný boj. Stačí protilátky, nebo musím mít očkování? Zdravotnické organizace po celém světě neustále provádějí nové a nové studie. Některé státy k protilátkám přihlížejí při uznávání bezinfekčnosti, pro jiné není možné na tento ukazatel spoléhat. České ministerstvo zdravotnictví se přiklání k variantě za všech okolností očkovat, pokud je to možné. Pokud lidé nemoc už prodělali, mají podle odborníků zajištěnou silnější ochranu.

6) Nechci se očkovat donekonečna

V tuto chvíli nejprobíranější otázka se týká reálných účinků vakcín proti covidu. Lidem vadí, že není jasné, kolik dávek vakcíny bude potřeba, aby byli opravdu chránění. Ostražití jsou zejména poté, co se objevují informace o potřebě třetí, či dokonce čtvrté dávky.

"Jiná očkování, na které lidé běžně chodí, se také dávají ve třech dávkách," upozorňuje Chlíbek. Jmenuje třeba klíšťovou encefalitidu, lidský papillomavirus nebo žloutenku typu B. "I kdyby do budoucna bylo potřeba každoroční očkování jednou dávkou na začátku sezóny tohoto respiračního onemocnění, je to podobné a běžné, jako se každý rok očkujeme jednou dávkou proti chřipce neustále dokola, každý rok. Riziko možných reakcí nebo nežádoucích účinků tím rozhodně nestoupá," upozorňuje současně.

A podobného názoru je i imunolog Václav Hořejší. "Je velmi pravděpodobné, že již velmi brzy budou k dispozici účinné léky, je ale potřeba dožít se jich ve zdraví, a to lze prostřednictvím očkování," upozorňuje. 

Související obsah

7) Víc lidí umírá na chřipku

Odborníci připouštějí, že chřipka je zákeřná nemoc a zabít může mnoho lidí. Přesto dál doporučují očkování, které se ostatně používá i u této nemoci. "Chřipka dokáže značně potrápit. Průměrně vede každoročně k 1 500 úmrtím, ve velmi závažné sezoně byl exces úmrtí i přes pět tisíc, ale covid je přeci jen závažnější," říká Kynčl.

8) Motivace nebýt buzerován státem není správná

Lidé si stěžují zejména na to, že je vláda k očkování nutí různými restrikcemi. "Je zvláštní, že v některých zemích jsou doporučení státu respektována a v jiných zemích se nedodržují. Nepovažoval bych to primárně za buzeraci, cílem státu je udržet kapacitu lůžek v nemocnicích pro ty, co je budou potřebovat. Nikdo z nás nemá jistotu, že toto lůžko nebude potřebovat, ať už kvůli covidu, nebo jiné nemoci či úrazu, jejichž výskyt je neodhadnutelný. Kdyby stát ponechal vše volně, těžko by pak bylo možné garantovat, že v případě nemoci či úrazu se dočkám adekvátní zdravotní péče," reaguje na "křivdy" Čechů Kynčl.

Podle Chlíbka je pochopitelně vždy lepší, aby se lidé rozhodli k očkování sami. "Motivací má být vlastní prevence, to je základ. Chránit se dříve než pak hasit nemoc," doporučuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz