Koronavirus

Kolik dávek vakcíny je skutečně potřeba? Odborníci se překvapivě shodují

Kolik dávek vakcíny je skutečně potřeba? Odborníci se překvapivě shodují
Zdroj: TV Nova

České i světové zdravotnické autority upozorňují, že účinnost vakcín proti covidu postupně klesá. Začala se tak ve velkém řešit otázka, kolik dávek bude skutečně potřeba, aby lidské tělo získalo dostatečnou ochranu před koronavirem i komplikacemi s onemocněním spojené. Podle odborníků je už nyní jasné, že dvě dávky stačit nebudou.

Česká vláda nejspíš podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) v příštím týdnu sníží interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny z šesti měsíců na pět. Ukázalo se, že účinky vakcín klesají rychleji, než se předpokládalo. "Po půlroce klesá účinnost druhé dávky proti covidu u všech vakcín k 60 procentům, po devíti měsících pod 50 procent," upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek na twitteru.

Kolik dávek očkování ale tedy bude potřeba, aby lidé byli dostatečně chránění? A má pak očkování smysl? Na tyto otázky odpověděl TN.cz nejenom on, ale i řada dalších odborníků.

Podle Chlíbka je běžné, že u některých vakcín je potřeba očkování opakovat. V případě covidu se nejčastěji mluví o třech dávkách, což je podle něj běžné třeba i u klíšťové encefalitidy nebo žloutenky typu B. Klidně by ale frekvence ještě navýšil.

"I kdyby do budoucna bylo potřeba každoroční očkování jednou dávkou na začátku sezóny tohoto respiračního onemocnění, je to podobné a běžné, jako se každý rok očkujeme jednou dávkou proti chřipce neustále dokola, každý rok. Pokud se jedná o nemoc, proti které nemáme žádný stoprocentně účinný lék, což je právě případ covidu, pak očkování jako prevence a předcházení vzniku nemoci je a bude tou nejlepší cestou," říká.

Související obsah

​Že dvě dávky nebudou stačit, si myslí i epidemiolog Rastislav Maďar. "Ochrana po očkování booster dávkou by měla trvat významně delší dobu než po prvních dvou dávkách, i když zatím nevíme, jak přesně dlouho to bude ani jestli nedorazí nová varianta viru. Platí však, že i kdyby bylo náhodou očkování nutné každý rok, bude mít cenu lidského života," přidává svůj názor.

A podobného názoru je i imunolog Václav Hořejší. "Je docela možné, že ochranný účinek 3. dávky bude výrazně delší než po druhé dávce. I kdybychom se měli očkovat jednou ročně, tak to není žádný problém – je tomu tak i u chřipky. Je velmi pravděpodobné, že již velmi brzy budou k dispozici účinné léky, je ale potřeba dožít se jich ve zdraví, a to lze prostřednictvím očkování," říká.

Že se dávky vakcín mohou opakovat častěji, připouští i vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Podle něj ale nemusí jít o trvalý stav. "Pokud se budeme chovat přiměřeně zodpovědně, lze předpokládat, že by situace byla časem podobná jako u chřipky, tedy očkování doporučené hlavně pro seniory a chronicky nemocné osoby," předvídá.

V neposlední řadě se novinářům k otázce očkování vyjádřil i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Některé Čechy možná podle něj čeká i čtvrtá dávka vakcíny. Zároveň věří, že třetí dávkou se zřejmě postupně budou muset naočkovat všichni. 

"Principiálně tak, jak to teď vypadá, tak bych si netroufnul říct, že nebude potřeba čtvrtá dávka. Myslím, že by bylo velmi neseriózní, kdyby někdo říkal, a také to zatím nikdo neříká, že po třetí dávce ta imunita vydrží tak dlouho, že už žádná další dávka nebude potřeba. Je velmi nekorektní říkat, že třetí dávka a jsem za vodou," řekl Blesk Zprávám. Více z rozhovoru najdete zde.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz