Domácí

Záchranáři jsou vyčerpaní. Kvůli covidu nemají čas na odpočinek

Pandemická situace se dál zhoršuje a už jsou kvůli ní kromě nemocnic přetížené i záchranné služby. Počty výjezdů jsou momentálně rekordní. Oproti normálnímu stavu je jich až o třetinu víc. Například v Jihomoravském kraji už kvůli tomu museli zvýšit i počet posádek.

Téměř třetina pacientů, pro které záchranáři vyrazí, bojuje s onemocněním covid-19. Své o tom ví i záchranář Pavel Švanda z Prahy. "Jsem zrovna po noční, dvakrát jsem se oblíkal kvůli covidovým pacientům a jednu pacientku jsem resuscitoval a bohužel to nedopadlo. Snažil jsem se dvakrát si odpočinout, jednou mi to nevyšlo vůbec a podruhé jsem usnul asi na 20 minut," popsal.

Do pražské nemocnice Motol přijelo v neděli během půl hodiny 10 sanitek. „Jsme všichni přetížení. Spousta lidí dostane horečku, kašel, nejsou očkovaní a poprvé v životě uvěří, že mohou umřít, tak nám to přijedou říct,“ řekl lékař z tamního urgentního příjmu Robert Pleskot.

Zatímco za celý srpen měli pražští záchranáři 370 výjezdů kvůli koronaviru, tak v listopadu, který ještě neskončil, už měli přes 1200 zásahů. V Jihomoravském kraji, kde mají záchranky na starosti větší oblast než v hlavním městě, 46 denních posádek už nestíhalo. Jen v sobotu vyjeli ke 340 případům.

Související obsah

"My jsme k běžnému počtu našich výjezdových skupin přidali ještě tři záchranářské posádky, je ale potřeba říct, že už je to na hraně naší kapacity," uvedla mluvčí záchranky Michaela Bothová.

"Jsme připraveni na tuto krizovou situaci. Kdybychom to nezvládali, tak bychom tu práci nemohli dělat," prohlásil záchranář Stanislav Popela. Když vyjíždějí ke covidovým pacientům, musejí se vždy obléknout do ochranného obleku. "I když hodně chvátáme, tak nám to osm minut zabere," uvedl Švanda.

Čas na krátký oddych pak během služby hledají záchranáři jen těžko. Podle zdravotníků je pozitivní, že díky očkování alespoň ubylo těžkých případů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz