Domácí

Češi nabízí peníze za to, že je někdo nakazí covidem. Kvůli novým opatřením

Někteří odmítači očkování se chtějí dobrovolně nakazit koronavirem, aby se na ně nevztahovala nová opatření. Kdo totiž prodělal nemoc v uplynulých 180 dnech, nemusí se prokazovat potvrzením o očkování. Lidé si proto podávají inzeráty a nabízejí i peníze. Odborníci ale varují, že riskují nejen těžký průběh nemoci, ale i pobyt za mřížemi.

Někteří odpůrci vakcín mají jasno, raději se nakazí, než aby se nechali proti covidu-19 naočkovat. Internet tak plní inzeráty podobné tomuto: "Koupím za 1000 korun nákazu covidem. Při spokojenosti za pár dnů znova. Testy by mě jinak vyšly na 26 tisíc na půl roku. Značka: spěchá!".

"Pokud se chtějí nechat dobrovolně promořit a vzít tohle riziko, tak když někdo chce umřít, tak mu to umožněme," myslí si imunolog Václav Hořejší.

Lidem to může podle lékařů připomínat situaci s planými neštovicemi u dětí, které nechávali dobrovolně infikovat mezi vrstevníky. Někteří zájemci o nákazu argumentují mírnějším průběhem nemoci při opětovné infekci.

"Je známo mnoho případů, kdy naopak ta reinfekce byla těžší. Když se ty lidi nechají očkovat, tak riziko těch vážných komplikací je nesrovnatelně nižší," uvedl ale Hořejší.

Související obsah

"Neuvědomují si, že riskují. Ona je to trochu ruská ruleta. Třeba pět ze šesti se takto nějak imunizuje, ale jeden bude mít problémy," tvrdí epidemiolog Roman Prymula.

"Všichni pacienti, kteří u nás leží v těžkém stavu, si mysleli, že se jich covid netýká, a proto se nenechali očkovat. Mysleli si, že jsou zdraví a mladí a že to překonají," upozornil přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Bláha.

"Je to absurdní se chtít obecně čímkoliv nakazit, natož pak v situaci, kdy máme pomalu se plnící nemocnice. Je to asi trestný čin šíření nemoci," myslí si i jeden z dotázaných v anketě.

Policie už se o inzeráty začala zajímat. "My se skutečně podobnými inzeráty zabýváme. V té základní sazbě hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, s tím, že tento trest hrozí skutečně všem těm osobám, které jsou do toho jakýmkoliv způsobem zakomponovány," uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz