Koronavirus

Ústřední krizový štáb jednal o epidemii. Nouzový stav zatím není nutný, řekl Hamáček

V pondělí dopoledne se uskutečnila pravidelná schůze Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra v demisi Janem Hamáčkem (ČSSD). Ten na následné tiskové konferenci prohlásil, že nouzový stav zatím není nutný a záleží na tom, jaké požadavky budou mít nejvíce postižené kraje.

V úvodu tiskové konference Ústředního krizového štábu jeho předseda Jan Hamáček zopakoval, že aktuální epidemická situace v České republice není příznivá. Brífink se stočil i k nouzovému stavu, o kterém by měla odpoledne jednat vláda.

"Požádali jsme jednotlivé kraje, aby se sešly jejich krizové štáby a aby sdělily ministerstvu vnitra a Ústřednímu krizovému štábu, jaká opatření navrhují. Za ministerstvo vnitra zatím není nutné vyhlašovat nouzový stav z centrální pozice. Až poté, co proběhnou jednání krizových štábů krajů, bude na jejich požadavky reagovat centrum," řekl Hamáček.

Související obsah

Podle něj v současné situaci ani nejsou zákonné předpoklady k tomu, aby vláda jednala o nouzovém stavu. Nejprve musí kraje konstatovat, že jejich standardní nástroje nestačí k vyřešení aktuálního stavu. O nouzový stav žádaly čtyři kraje na Moravě, kde epidemie zuří nejvíc. 

V neděli přibylo přes 8 200 nakažených, oproti předchozímu týdnu je tak přírůstek vyšší o více než dva a půl tisíce. Minulý týden čísla dokonce pokořila absolutní rekord od začátku pandemie.

Až do té doby nejvyšší denní nárůst činil 17,7 tisíce případů, přičemž tato hodnota padla v lednu letošního roku. V úterý ale přibylo 22,5 tisíce nakažených, a v pátek dokonce téměř 23 tisíc.

Související obsah

​Na to konto vláda rozhodla o výrazném zpřísnění opatření pro neočkované jedince. Nově od pondělí platí, že na kulturních či sportovních akcích, v restauracích a dalších provozovnách služeb, jako jsou kadeřnictví, už není možné se prokázat negativním testem. Zákazníci musí předložit potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci. 

​Zhoršující se epidemická situace a nedostatek personálu si opět vyžádaly nasazení vojáků v nemocnicích a sociálních zařízeních, kde pomáhají s péčí o pacienty. Během minulého týdne armáda posílila dvě desítky nemocnic, začátkem tohoto týdne vojáci zamíří do dalších 15. O nasazení vojáků do nemocnic rozhoduje právě Ústřední krizový štáb.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz