Domácí

Lékaři vysvětlili, jak probíhá covid u očkovaných lidí. Někdy ho ani nepoznají

Lékaři vysvětlili, jak probíhá covid u očkovaných lidí. Někdy ho ani nepoznají
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Nadějí v boji s covidem-19 je podle odborníků očkování. Koronavirem se však mohou nakazit také lidé, kteří vakcinaci podstoupili. Experti nyní odhalili, co se děje v jejich těle, když s virem bojuje.

V České republice má ukončené očkování více než šest milionů lidí, podle expertů to stále nestačí na vypěstování kolektivní imunity. Vakcinace je však podle nich jediná cesta, jak virus dostat pod kontrolu.

"Očkování sice nemá 100% účinnost, ale značně pomáhá chránit před těžkým průběhem nemoci a to se týká všech věkových skupin," vysvětlil Jan Kynčl, šéf Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Související obsah

Nakazit se koronavirem tak mohou také lidé, kteří už vakcinaci podstoupili. V takovém případě jejich tělo začne okamžitě reagovat. Naočkovaní však nemají podle expertů tolik slizničních protilátek, které je chrání proti průniku onemocnění sliznicemi, jako ti, kteří vakcínu nedostali.

"Když se naočkovaný setká s virem, tak ten může snáz infikovat nosní sliznici. To však nevadí," vysvětlil TN.cz imunolog Václav Hořejší.

Tělo naočkovaných má totiž díky vakcíně značné množství jiných důležitých protilátek. Očkovací látky používané v Česku obsahují genetickou informaci tzv. spike proteinu koronaviru. Po aplikaci vakcíny si totiž naše buňky protein samy vytvoří a imunitní systém na něj reaguje jako na cizorodý prvek.

"Virus u naočkovaných se snaží dostat ze sliznic dál do těla. Jakmile se dostane do plic nebo jiných orgánů, jsou tam připravené právě krevní protilátky, které jej zastaví tak, že si nemůže sednout na jiné buňky. Nemůže tak rozpoutat onemocnění," vysvětlil Hořejší.

Související obsah

Odborníci se však shodují, že ani sami naočkovaní nemusí poznat, že se nakazili koronavirem. "Poznáte až první symptomy. Zpravidla se jedná o příznaky dýchacích cest. Typická je také rýma, slabost nebo únava. Někdy se objeví kašel a zvýšená teplota, ale někdy také nic," objasnil lékař Václav Šmatlák.

Proto je podle expertů důležité také testování naočkovaných lidí. Člověk na sobě totiž nemusí nic zpozorovat, a virus tak může nevědomky roznášet. "Proto se to testování dělá. Snažíme se najít ty, kteří jsou bezpříznakoví," doplnil Šmatlák.

"Je důležité se nechávat testovat, abychom s jistotou věděli, že covid-19 nemáme. To řekne až negativní výsledek citlivého PCR testu," uzavřel Hořejší.

Zájem o očkování roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz