Domácí

Lékaři volají po povinné vakcinaci a po neomezování očkovaných. Situace je vážná, tvrdí

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejnila tiskovou zprávu, ve které vyzývá politiky, aby co nejrychleji zavedli v Česku lockdown. Lékaři zároveň dodávají, že podporují povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let.

Podle České lékařské komory je situace v Česku v současné době mimořádně vážná. "Vyzýváme politiky, aby v nejkratší možné době zavedli celostátně platná opatření směřující ke snížení kontaktů mezi lidmi, která jsou označována jako lockdown," píše ČLK ve svém nejnovějším stanovisku.

Lékaři také volají po neomezování lidí, kteří jsou řádně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid-19 v uplynulých 6 měsících. Zároveň však souhlasí s cestou povinného očkování.

"Podporujeme přijetí takových legislativních změn, které v co nejkratší době umožní zavést v ČR povinné očkování proti nemoci covid-19 pro osoby starší 18 let," stojí dále ve stanovisku.

Související obsah

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že i ona vidí jako jedinou cestu povinné očkování. "Očkování je jediná možnost. Osobně bych šla i cestou povinného očkování," řekla hygienička.

Epidemie v Česku opět zrychluje. Prudký nárůst nakažených zaznamenali hygienici v sobotu, kdy přibylo 14 402 případů covidu-19, nejvíc za volný den od začátku epidemie. Incidence je na novém maximu – na 100 tisíc obyvatel připadá 978 nakažených.

Na rozhovor s místopředsedou ODS Martinem Kupkou se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz