Koronavirus

Zavřeli vašim dětem školu? Tyto formuláře potřebujete, abyste nepřišli o peníze

Zavřeli vašim dětem školu? Tyto formuláře potřebujete, abyste nepřišli o peníze
Zdroj: Profimedia

Mnozí rodiče si neví rady s formuláři a tiskopisy nutnými pro žádost o ošetřovné v případě, že je kvůli koronaviru zavřená škola, kam chodí jejich děti, případně když je u školáků nařízena karanténa. Přečtěte si, které formuláře jsou potřeba, abyste nepřišli o peníze, pokud musíte zůstat s dítětem doma.

Nařízená karanténa nebo uzavřená škola či školka pro rodiče menších dětí často znamená, že musí se svými potomky zůstat doma. Mají pak nárok na ošetřovné. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nyní vydala podrobný popis potřebných tiskopisů.

Nárok na ošetřovné potvrzuje buď orgán ochrany veřejného zdraví, nebo ošetřující lékař na tiskopisu o nařízení karantény. "Pro výplatu dávky je pak třeba potvrdit trvání karantény, a to předložením tohoto potvrzení příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví (nebo ošetřujícího lékaře) na předepsaném tiskopise o trvání nebo ukončení karantény," uvedla ČSSZ.

Kdy se přiznává ošetřovné

Péče o dítě mladší 10 let z důvodu nařízené karantény (ať už u samotného dítěte nebo u osoby, která o něj jinak pečuje).
Péče o zdravé dítě mladší 10 let proto, že bylo nařízením příslušného orgánu uzavřeno školské nebo dětské zařízení, do kterého dítě dochází (z důvodu havárie, epidemie či jiné nepředvídané události). To platí, i pokud je uzavřena pouze část školského zařízení, tedy jen jedna či několik tříd.

Mezi orgány ochrany veřejného zdraví patři ministerstvo zdravotnictví, krajské hygienické stanice a dále ministerstvo životního prostředí, obrany, vnitra, dopravy, průmyslu a obchodu, ministerstvo pro místní rozvoj a také krajské úřady.

Hygienické stanice potvrzují nařízení karantény na dvoudílném tiskopisu "Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče)". Ten používají také lékaři, kteří ovšem nemohou být nuceni jej vyplňovat, pokud rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví.

Související obsah

​Tiskopis, který slouží pro potvrzení trvání karantény pro vznesení nároku na ošetřovné, je pojmenovaný jako "Potvrzení o trvání potřeby ošetřování (péče)".

Tiskopis "Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče)" pak slouží v případě, kdy hygiena rozhodne o karanténě u jednotlivých dětí, ale ne u celé školy. Pokud se ale uzavře celá škola či jiné podobné zařízení, vystaví daná škola či zařízení tiskopis "Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy)". Tento tiskopis je dostupný i online zde na stránkách ČSSZ.

​"Pokud škola nebo její část nebyla uzavřena, ale karanténa byla nařízena konkrétnímu dítěti, je třeba, aby se rodiče se žádostí o vystavení rozhodnutí o potřebě ošetřování obrátili na orgán, který konkrétnímu dítěti nařídil karanténu, tedy na krajskou hygienickou stanici nebo lékaře," upozornila Správa.

Začátkem listopadu uzavřela hygiena kvůli covidu-19 školu v Bílině na Teplicku, v karanténě skončily stovky dětí. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz