Ekonomika

Kompenzace pro podnikatele: Stát už nemůže být štědrý, řekl ekonom

Vláda v pondělí projednávala také kompenzace pro podnikatele kvůli poklesu tržeb. Nárok na peníze by měli mít ti, kterým klesnou zisky o minimálně 30 procent. Ale Svaz podnikatelů žádá od příštího roku i snížení DPH u nejzasaženějších odvětví na pět procent.

Restauratéři, provozovatelé ubytovacích zařízení, fitness centra, ale i drobní podnikatelé jako kosmetičky, manikérky nebo kadeřnice. Ti všichni by měli mít znovu nárok na kompenzace od státu.

Podmínkou pro vstup do kompenzačních programů bude podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) pokles obratu o 30 procent. Podnikatelé ale dostanou nižší podporu, než tomu bylo v minulosti.

"Spouštíme programy podpory pro podniky, živnostníky a zaměstnance. Při poklesu tržeb o 30 procent a více je možné čerpat 40 procent z nepokrytých nákladů nebo 300 Kč na den a zaměstnance nebo 1000 Kč na OSVČ na den. Současně jsme rozhodli, že aktivujeme plošně i program Antivirus B," vyjmenoval Havlíček.

​"Vedle těch klasických kompenzačních programů je potřeba nastartovat i program Antivirus, abychom ochránili pracovní místa, aby lidi zbytečně nekončili na dlažbě. Kompenzační parametry musí být trošku jiné než na jaře," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Související obsah

​"Registrujeme to, že ta témata neustále rostou, mluví se nyní o nouzovém stavu, mluví se o dalších věcech, takže to, co je tím největším efektem na naše tržby, je i strach ve společnosti. Čím víc se bude posilovat strach ve společnosti, tím větší vliv to bude mít na naše tržby," shrnul restauratér Luboš Kastner.

Srovnání by se mělo dělat podle tržeb z roku 2019 pomocí auditované účetní závěrky. "Přímé kompenzace od začátku letošního roku, tedy za deset měsíců, stály státní rozpočet 161 miliard korun, a je zřejmé, že takto štědré kompenzace si již nemůžeme dovolit, státní pokladna je prázdná," okomentoval Štěpán Křeček. Svaz obchodu a cestovního ruchu také chce, aby stát výrazně přitvrdil ve vymáhání nastavených opatření.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Píše se na Deník.cz