Domácí

Nemocnice jsou pod velkým tlakem, v Ústeckém kraji pomůže armáda

Vojáci od úterý začali pomáhat v nemocnicích v Ústeckém kraji. Armáda vyslala na pomoc v boji s epidemií koronaviru v kraji přibližně 15 vojáků, další by měli do nemocnic nastoupit v příštích dnech. Pomáhat budou na jednotkách intenzivní péče.

Pět vojáků zamířilo do teplické nemocnice, další tři do nemocnice v Mostě a zbytek armáda rozmístila v nemocnicích v Žatci a v Kadani. Jejich primárním úkolem bude pomáhat tam, kde bude potřeba.

Momentálně jsou nejvytíženější jednotky intenzivní péče. Vojáci pomohou s přesuny pacientů, zdravotnického materiálu nebo jídla.

Související obsah

​"Do nemocnic vyslala armáda vojáky ze žatecké brigády, někteří z nich už pomáhají v nemocnici ve Slaném. O pomoc požádaly armádu v minulých týdnech také některé nemocnice ve Zlínském a Olomouckém kraji. Například do Vsetínské nemocnice nastoupilo pět vojáků už minulé pondělí," informovala mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

"Budou dělat zejména takové základní ošetřovatelské věci, jako je dezinfekce lůžek a podobně," řekla vrchní sestra z nemocnice ve Vsetíně Bohdana Bambuchová.

V nemocnicích po celém Česku je momentálně 5 500 hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem. Řada zařízení musí kvůli rostoucímu počtu nakažených rozšiřovat covidová oddělení.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz