Koronavirus

Kdy odložíme roušky a respirátory? Světoznámý virolog má jasno

Kdy odložíme roušky a respirátory? Světoznámý virolog má jasno
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Ochrany nosu a úst se v dohledné době zřejmě nezbavíme. Podle belgicko-britského virologa Petera Piota roušky a respirátory budeme nosit ještě několik let, důležité budou zejména během zimních měsíců.

Roušky spolu s respirátory se během epidemie koronaviru staly nezbytnou ochrannou pomůckou, bez které lidé nevychází z domu. Podle belgicko-britského virologa a poradce Evropské komise (EK) pro boj s pandemií Petera Piota je ještě nějakou dobu rozhodně neodložíme.

"Myslím, že ještě po mnoho let, když půjdeme do společnosti, budeme používat roušky a respirátory zejména v zimě. Svou křišťálovou kouli u sebe samozřejmě nemám, ale bude to tak ještě minimálně tři až pět let," upozornil Piot v rozhovoru pro televizi VRT.

Související obsah

Zároveň však vidí naději v očkování a ve vytváření kolektivní imunity. Díky tomu se situace časem zlepší. "Potřebujeme jak očkování, tak roušky a respirátory, abychom krizi zvládli," doplnil.

Virolog navíc podpořil také záměr belgické vlády zavést povinné očkování proti covidu-19 pro všechny poskytovatele zdravotnické péče. Cílem vládního návrhu zákona je zajistit co nejvyšší proočkovanost lékařů a zdravotních sester. Ti, kteří se do 1. dubna 2022 nestihnou naočkovat, přijdou o práci nebo jim bude pozastavena licence.

O povinném očkování se jedná také v Česku. V úterý se na něm shodla Rada vlády pro zdravotní rizika. Zatím však není rozhodnuto, kterých profesí a skupin se má podmínka týkat. Hovoří se zejména o zdravotnících a zaměstnancích v zařízeních sociálních služeb. Další informace naleznete zde.

Zájemců o očkování přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz