Koronavirus

Vládní rada se shodla na povinném očkování. Týkat se má vybraných profesí

V úterý ráno jednala Rada vlády pro zdravotní rizika, která se shodla na tom, že pro vybrané profese by mělo být očkování povinné. Zatím není rozhodnuto, kterých skupin se bude tato podmínka týkat. Hovoří se především o zdravotnících a zaměstnancích v zařízeních sociální péče. Podle Babiše panuje také shoda na povinném očkování seniorů starších 60 let.

Na úterní schůzi Rady vlády pro zdravotní rizika, kterou tvoří mimo jiné premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ale také další experti mimo vládní kabinet, padla podle informací TV Nova shoda na povinném očkování pro vybrané profesní skupiny a seniory nad 60 let.

Redakci TN.cz to potvrdil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. "Ano, shoda je," prozradil. Nespecifikoval ale, kterých skupin obyvatel se to bude týkat. "Ministerstvo zdravotnictví to musí připravit do příštího týdne," uvedl.

K otázce povinného očkování se již na pondělní tiskové konferenci vyjádřili premiér Babiš s ministrem Vojtěchem. "Dneska na vládě proběhla debata o očkování zdravotníků, pečovatelů v sociálních službách a dalších státních zaměstnanců, jako jsou hasiči, policisté a vojáci," řekl premiér. 

Související obsah

​"Vznikne meziresortní komise, která o tom bude diskutovat. Musíme precizně specifikovat, kdo by přicházel do úvahy," dodal. "Otevíráme debatu, jakých skupin by se to týkalo," doplnil jej Vojtěch.

"Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně zdravotnických a sociálních pracovnících, možná tam budou ale další skupiny. Tu debatu vedeme a chtěli bychom ji mít dokončenou do konce tohoto týdne. A příští týden bych se závěry seznámil vládu," konstatoval ministr zdravotnictví.

Podle Babiše by vybrané profese a senioři měli být kompletně naočkováni dvěma dávkami do února 2022. "Podpora je veliká od všech odborníků," uvedl.

Pro povinné očkování se vyslovila například hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vyzvala k němu i Česká lékařská komora (ČLK). "Žádáme o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, přičemž totéž doporučujeme i pro zaměstnance škol," stojí ve stanovisku komory.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by měly přijít i další restrikce:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz