Domácí

Zoufalé čekání na důchod: Žádost dávala už před rokem, pořád nemá vyjádření

Zoufalé čekání na důchod: Žádost dávala už před rokem, pořád nemá vyjádření
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Kvůli péči o nemocnou maminku požádala čtenářka TN.cz o předčasný důchod. Ani po roce ale nemá rozhodnutí od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Správa má přitom na vyřízení tři měsíce.

Už více než před rokem začala čtenářka TN.cz Jana z Jesenicka (pravé jméno si nepřála uvést, redakce jej ale zná) řešit předčasný důchod. Hlavním důvodem je péče o maminku, která ve svém pokročilém věku trpí Parkinsonovou nemocí. Ačkoliv měla být v důchodu už od 1. listopadu, k 23. listopadu stále neměla vyjádření od ČSSZ.

Péče o maminku paní Janě zabere veškerý čas, a domácnost tak drží nad vodou maminčin důchod a příspěvky od státu. Přispívá i její přítel. Důchod by jim tak velmi pomohl.

Žijí spolu v malé obci. Dům se nachází v lese, na nejbližší zastávku to mají asi tři kilometry. Přeprava do nemocnice nebo k lékaři je tak bez auta velmi náročná. S maminkou paní Janě může pomoci jen její přítel. Ten je také jediný, kdo má auto, proto také musí pracovat blízko domova, aby případně mohl někam zajet či maminku někam zavézt.

Související obsah

​Předčasný důchod začala paní Jana řešit již loni v říjnu. "Papíry jsme pak doplňovali, do půlky ledna se měly odeslat. První urgenci jsme posílali někdy v květnu. Neodpověděl vůbec nikdo. Znovu jsme urgovali v srpnu. To prý už odpověď poslali, prý se jim ztratil papír od příjmů. Tak jsme zase čekali a doteď jsme se nedočkali," přiblížila.

"Pak jsem tedy 4. října podala na poštu žádost já, jestli mě může někdo informovat, proč se nic neděje, jestli něco chybí. A dodnes žádná odpověď. Nevím, co už mám dělat. Docela mi to leze na nervy," dodala.

Lhůta je 90 dní

Redakce TN.cz oslovila s žádostí o vyjádření ČSSZ. Správa se ale nemůže vyjadřovat ke konkrétním lidem, proto se k záležitosti vyjádřila obecně.

"Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady. Pokud je nutné některé rozhodné skutečnosti došetřovat (například u zaměstnavatelů, jiných správních úřadů nebo cizozemských nositelů pojištění a podobně), zákonná lhůta pro vydání rozhodnutí se o dobu došetřování prodlužuje," uvedla mluvčí správy Jitka Drmolová.

Související obsah

​S předčasným starobním důchodem to funguje tak, že se přiznává od data, které žadatel požaduje, není ale možné požádat o začátek důchodu před datem podání žádosti. Dobrou zprávou ale je, že lidé pak, pokud je žádost za nějakou dobu schválená, dostanou peníze zpětně.

"Datum vydání rozhodnutí tedy nijak neovlivňuje datum přiznání tohoto důchodu. Například pokud je žádost o předčasný starobní důchod podána dne 22. listopadu 2021 s datem přiznání od 22. listopadu 2021, přičemž žadatel rozhodnutí o přiznání tohoto důchodu obdrží 1. února 2022, bude mu důchod přiznán a doplacen od požadovaného data přiznání, tedy od 22. listopadu 2021 zpětně," dala příklad Drmolová.

​Pro paní Janu to tak znamená, že kvůli prodlevám o peníze nepřijde, bohužel jí případný budoucí příslib peněz nepomůže v současné náročné situaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz