Koronavirus

Babiš: Důchody se možná mimořádně zvýší. Zkracuje se doba pro přeočkování

Česko se možná nevyhne mimořádné valorizaci důchodů, po které by seniorům v peněženkách přibylo 650 až 730 korun. V neděli to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Od 1. prosince se zkracuje interval pro třetí dávku očkování proti covidu-19, chronicky nemocní a starší 60 let ji dostanou už po pěti měsících.

Kvůli inflaci by si senioři mohli v příštím roce přilepšit o stokoruny měsíčně. "Tady mám zprávu od paní Schillerové. Směřujeme k mimořádné valorizaci důchodů od června 2022. K mimořádné výplatě důchodů dochází v situaci, kdy se inflace ve sledovaném období pohybuje nad pětiprocentní hranicí," řekl Babiš ve svém pořadu Čau lidi.

"Pokud by k tomu došlo například v lednu 2022, senioři by si přilepšili už v průběhu příštího roku, a to od června konkrétně 650 až 730 korun za každý měsíc od června do prosince. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu," upřesnil.

Průměrný starobní důchod se v roce 2022 zvýší o 805 korun na 16 280 korun. Kdyby stát sáhnul po mimořádné valorizaci, v některých případech by přesáhl 17 tisíc.

Související obsah

Epidemická situace se podle Babiše neustále zhoršuje. Z neděle na pondělí začínají platit přísnější opatření, která omezí společenský život neočkovaných. Bez certifikátu o vakcinaci nebo prodělané nemoci nebude možné chodit do restaurací ani provozoven služeb, třeba kadeřnictví nebo posiloven.

"Bohužel se nám plní nemocnice, největší problém je na Moravě. Krizový štáb bude zítra (v pondělí) řešit, jestli Morava bude potřebovat převozy pacientů do Prahy. Uvidíme, jak ten nárůst bude pokračovat," prohlásil premiér v demisi.

Změní se také pravidla pro aplikaci posilující dávky vakcíny. "Od 1. prosince zkracujeme třetí dávku pro lidi nad 60 let a chroniky ze šesti na pět měsíců. A pro další věkové kategorie to pustíme, co nejdříve to bude možné," uzavřel Babiš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz