Koronavirus

Testy odhalily 20 315 nových případů. Rychle přibývá hospitalizovaných

V pátek v Česku přibylo 20 315 nakažených koronavirem. V nemocnicích leží přes 6 000 pacientů, roste i počet těžkých případů. I nadále je situace nejhorší na Moravě, a to především v Olomouckém kraji.

V pátek laboratoře odhalily 20 315 případů nákazy koronavirem, jedná se o pátou nejhorší denní bilanci. Epidemie v Česku stále nabírá na síle.

Minulý týden denní přírůstky dosáhly poprvé hodnot, které překonaly hranici 20 tisíc. Kritickým dnem byl čtvrtek, kdy přibylo poprvé přes 27 tisíc nakažených. Vláda tak ve čtvrtek vyhlásila na 30 dní nouzový stav. Zpřísnila se také některá protiepidemická opatření.

Ruku v ruce s rostoucím počtem nových případů přibývá i pacientů, kteří s covidem končí v nemocnici. Před dvěma měsíci, 23. září, bylo hospitalizováno 183  lidí pozitivních na covid, z nichž 28 bylo ve vážném stavu. V pátek 26. listopadu leželo v nemocnicích už 6 169 nakažených pacientů, z nichž 924 mělo těžký průběh.

Související obsah

​Od začátku listopadu bylo hospitalizováno s covidem 9 251 pacientů starších 16 let, přičemž 54 % z nich nemělo ani jednu dávku vakcíny. Na JIP skončilo 1 497 z těchto pacientů, poměr neočkovaných byl v tomto případě o necelých 10 % vyšší (63,7 %). Plně naočkovaných je v Česku zhruba 6,2 milionu lidí. Třetí a posilující dávku vakcíny má přes 615 tisíc z nich.

Například v plzeňské fakultní nemocnici k pátku leželo na JIP 27 pacientů s covidem, z nichž 21 nebylo naočkovaných. V nemocnici ve Slaném od začátku října na ARO skončilo 11 pacientů, očkovaný byl jeden.

Celkem od začátku pandemie v Česku s koronavirem zemřelo 32 744 lidí. Jenom za pátek nemoci podlehlo 43 pacientů. Poprvé od konce září se v Česku snížila týdenní incidence, k pátku na 100 tisíc obyvatel připadlo za posledních sedm dnů 1 207 případů. V mezitýdenním srovnání však incidence roste.

Epidemická situace se zhoršuje napříč celou republikou, nejhůř jsou na tom ale stále okresy na střední Moravě. V nejpostiženějším Prostějově připadá na 100 tisíc obyvatel 1 940,94 nakažených. Následují okresy Šumperk (1 898,86), Olomouc (11 715,5) a Prachatice (1 608,93).

Nemocnice ve Vyškově ve středu vyhlásila stav krajní nouze. Důvodem je právě šíření covidu-19, které způsobilo, že nemocnice vyčerpala už všechna lůžka. Vyškovská nemocnice není jediná, která je kvůli šíření covidu-19 v nouzovém režimu. Nemocnice v Kyjově v úterý vyhlásila stav hromadného postižení osob. Kapacita ARO se totiž už skoro vyčerpala a nemocnici chybí vyškolený personál. 

Zdroj: MZČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz