Koronavirus

Vědci vyvinuli speciální žvýkačku. Může pomoci v boji s covidem-19

Vědci vyvinuli speciální žvýkačku. Může pomoci v boji s covidem-19
Zdroj: Thinkstockphotos

Vědci se stále snaží přijít s novými prostředky, které by pomohly v boji s covidem-19. Kromě vakcín a léků nyní američtí odborníci vyvinuli experimentální žvýkačku. Ta by podle nich mohla omezit přenos koronaviru.

Žvýkačka obsahuje kopie enzymu ACE2, který funguje jako přenašeč viru na povrchu lidských buněk a dokáže tak výrazně snížit množství viru ve slinách. Experti se proto domnívají, že člověk, který by žvýkačku používal, by tak nakazil podstatně méně lidí ve svém okolí.

Výsledky experimentu odborníci z pensylvánské univerzity popsali v časopise Molecular Therapy. Podle vědců snižuje žvýkačka množství koronaviru v ústní dutině až o 95 %.

Související obsah

"Žvýkačka proti koronaviru voní a chutná jako ta klasická, kterou dobře známe. Má také stejnou konzistenci a dá se skladovat roky při pokojové teplotě," uvedl výzkumný tým.

Podle vědců by tento prostředek v boji s covidem-19 mohl být přínosný hlavně v zemích, kde nejsou vakcíny dostupné pro každého. Hlavním cílem žvýkačky je totiž snížit virovou zátěž ve slinách, kterými se virus může snadno přenášet například při kašli, kýchání nebo mluvení.

Odmítači očkování se chtějí záměrně nakazit koronavirem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz