Koronavirus

Covid lidem zkrátil střední délku života. Studie ukazuje, kolik let vzal Čechům

Covid lidem zkrátil střední délku života. Studie ukazuje, kolik let vzal Čechům
Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru snížila v roce 2020 střední délku života o nejvyšší hodnotu od druhé světové války, ukázaly výsledky nové studie, která se zaměřila na srovnání 29 zemí, včetně Česka. Nejhůře dopadly Spojené státy, kde se naděje dožití u mužů snížila o více než dva roky. V Česku se střední délka života u mužů i žen zkrátila zhruba o rok.

Studie vědců z Oxfordské univerzity, která vyšla v neděli v odborném časopise International Journal of Epidemiology, zkoumala dopad covidu-19 na populaci v 29 zemích světa, převážně v Evropě. Výsledky ukázaly, že vlivem pandemie se v roce 2020 oproti předchozím rokům zkrátila střední délka života ve 27 zemích.

Výjimkami je Dánsko a Norsko. Ve Finsku klesla naděje dožití pouze ženám, mužům ne.

Nejhůře jsou na tom Spojené státy americké, kde se mužům naděje dožití zkrátila o 2,2 roku. Špatných výsledků se ale dočkala i téměř celá západní Evropa, kde klesla střední délka života na nejnižší hodnotu od druhé světové války.

Související obsah

​O více než rok a půl života přišli muži v Polsku, Bulharsku a Litvě a ženy v USA a ve Španělsku. Česko takto velké ztráty nezaznamenalo, přesto se zde střední délka života zkrátila u obou pohlaví zhruba o rok.

Zatímco v roce 2019 byla v České republice střední délka života u žen 82,09 let, o rok později klesla na 81,18. U mužů se snížila ze 76,45 na 75,45.

"Skutečnost, že naše výsledky ukazují značný dopad covidu-19, ukazuje, jak velkým šokem byla pandemie pro mnoho zemí," prohlásil spoluautor studie a profesor demografie Ridhi Kashyap.

Střední délka života určuje průměrný počet let, který má člověk před sebou. Nejčastěji se vyjadřuje formou naděje dožití, tzn. kolika let se dožijí právě narozené děti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz