Koronavirus

Třetí dávku očkování lze kombinovat. Které vakcíny nejvíce zvyšují ochranu? PŘEHLED

Třetí dávku očkování lze kombinovat. Které vakcíny nejvíce zvyšují ochranu? PŘEHLED
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia.cz

Odborníci tvrdí, že posilující dávka u vakcín proti covidu-19 je velmi důležitá. Účinnost očkovacích látek totiž postupem času klesá. Podle expertů je navíc dobré zkombinovat vakcíny od různých výrobců, zvýší se tak totiž ochrana před virem.

Třetí dávku očkování proti koronaviru dostalo v České republice už přes 670 tisíc lidí. V souvislosti s ní však experti hovoří o kombinování vakcíny. "Je nejenom možné, ale dokonce se zdá, že je i výhodné kombinovat ty vakcíny. Když člověk měl tu první a druhou od jedné firmy, třeba tu mRNA, tak si dát tu třetí od AstryZeneky nebo naopak," vysvětlil TV Nova imunolog Václav Hořejší.

Kombinací očkovacích látek se zabýval také lékař Rob Swanda z Cornellovy univerzity ve Spojených státech amerických. Výsledky jeho studie ukazují, že právě díky změně vakcíny v případě třetí dávky mohou být lidé více chráněni před koronavirem. Informace přinesl portál Witn.

Podle výzkumů doktora Swandy jsou lidé, kteří jsou plně očkovaní vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech a jako posilující dávku zvolí očkovací látku firmy Moderna, zhruba 1,2krát více chráněni před covidem-19 než ti, kteří dostanou znovu vakcínu od Pfizeru.

Lidé s dokončeným očkováním vakcínou firmy Moderna jsou také téměř 1,2krát více chráněni před virem v případě, že zvolí posilující dávku od společnosti Pfizer/BioNTech, než pokud by dostali vakcínu od Moderny.

Ke kombinování vakcín se staví kladně také české ministerstvo zdravotnictví. "Ideální k přeočkování se jeví tzv. mRNA vakcína (Spikevax od společnosti Moderna, Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech), a to jak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy vztahu k novým variantám koronaviru," uvádí resort na webu.

Související obsah

V České republice jsou právě vakcíny od firem Moderna a Pfizer/BioNTech schválené k přeočkování. "Možnost kombinace vakcín je možná i pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v Česku. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce o posilující očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován," uzavřel resort.

Právě posilující dávka je podle expertů velmi důležitá, protože účinnost dosud vyvinutých vakcín se časem rapidně snižuje "Ta účinnost klesá celkem dramaticky z toho hlediska, že se můžete infikovat virem," vysvětlil virolog Jiří Černý. Která vakcína chrání nejvíce, zjistíte v tomto článku na TN.cz.

Stále více zemí jedná o povinném očkování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz