Koronavirus

VELKÉ SROVNÁNÍ: Účinnost vakcín postupně klesá. Která chrání nejvíce?

VELKÉ SROVNÁNÍ: Účinnost vakcín postupně klesá. Která chrání nejvíce?
Zdroj: TV Nova

Už šest měsíců po doočkování klesá ochrana vakcín proti nakažení. Vyplývá to z předběžné analýzy českých dat. K podobnému závěru došli i vědci v zahraničí. Česká vláda proto plánuje snížit interval mezi druhou a třetí dávkou.

Účinnost očkování postupně klesá. Uvedl to předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek na základě předběžné analýzy českých dat.

"Po půlroce klesá účinnost druhé dávky proti covidu u všech vakcín k 60 procentům, po devíti měsících pod 50 procent," uvedl Chlíbek na twitteru.

K návratu ochrany proti nákaze přispívá třetí dávka. Podle dat z posledních dvou měsíců aplikace posilující dávky zvyšuje účinnost na 90 procent. Výsledky jsou přitom podobné u vakcíny Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech i u Spikevaxu od Moderny. "Je to důvod, proč přijít na třetí dávku," napsal Chlíbek.

"Osobně jsem toho názoru, že by minimální doba mezi druhou a třetí dávkou vakcíny měla být zkrácena ze 6 na 5 měsíců pro všechny zájemce nad 60 let, pro zdravotnické pracovníky a další pracovníky v první linii, a pro rizikové kategorie pacientů," napsal minulý týden na twitteru imunolog Zdeněk Hel.

S tím už nyní počítá i česká vláda. "Příští týden nejspíš snížíme interval mezi druhou a třetí dávkou z šesti měsíců na pět," uvedl v pátek premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Data z Česka se shodují s těmi z USA. Podle výsledků studie zveřejněných ve vědeckém časopisu Science účinek proti nákaze nejvíce klesá u vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson. Ta má po půlroce účinnost pouze 13 procent. Výrobce si už požádal, aby místo jedné dávky se u Janssenu automaticky počítalo se dvěma jako u ostatních vakcín.

Nejlépe dopadl Spikevax. Tomu klesla účinnost na 58 procent. Vakcína Comirnaty spadla v úspěšnosti chránění proti viru na 45 procent. Všechny tři přitom začínaly na přibližně 90 procentech.

Podle srpnové studie z Velké Británie klesá účinnost i u vakcíny od firmy AstraZeneca. Po pěti měsících spadla ze 77 procent na 67. Po dalších několika měsících ale může klesnout pod 50 procent, varoval jeden z autorů studie Tim Spector pro portál euronews.com.

Související obsah

​Přes pokles účinnosti proti nákaze ale vakcíny stále snižují riziko těžkého průběhu a smrti. Například veteráni nad 65 let, kteří se studie zúčastnili, měli s očkováním od Moderny o 76 procent nižší pravděpodobnost úmrtí než jejich neočkovaní vrstevníci. U těch s očkováním od Pfizeru byla nižší o 70 procent. Nejmenší ochrana se opět ukázala u vakcíny Janssen, ale i u té ale byla pravděpodobnost úmrtí nižší o 52 procent.

Očkování je tedy podle autorů studie nadále nejlepší ochranou. "Zjištění podporují snahy o zvýšení proočkovanosti," napsali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz