Zahraničí

Lékaři Bidenovi odstranili ze střeva výrůstek, báli se možné rakoviny

Lékaři Bidenovi odstranili ze střeva výrůstek, báli se možné rakoviny
Zdroj: TV Nova

Americký prezident Joe Biden minulý týden podstoupil kolonoskopii, při které mu byl z tlustého střeva odstraněn nezhoubný, pomalu rostoucí, ale potenciálně předrakovinový výrůstek. Vyplývá to z vyjádření lékaře. Bílý dům přitom celou dobu tvrdil, že šlo o preventivní prohlídku.

Válcovitý adenom, nezhoubný nádor původem ze žlázových buněk, se podobal výrůstku, který Bidenovi odstranili už v roce 2008. Tehdy mu lékaři doporučili, aby podstoupil za několik let preventivní prohlídku, informuje New York Post.

Biden, který je nejstarším prezidentem USA a který v sobotu oslaví 79. narozeniny, tak má po pátku za sebou další návštěvu nemocnice. V té se dlouho nezdržel. Ještě v pátek omilostní krocana, jde o tradici amerických prezidentů před svátkem díkůvzdání, kdy je právě krocan oblíbenou pochoutkou Američanů.

Související obsah

​Před odjezdem do nemocnice, kde Biden v narkóze podstoupil kolonoskopii, předal moc právě viceprezidentce Kamale Harrisové. Pravomoci prezidenta Spojených států si tak převzala poprvé v historii USA žena.

Na své viceprezidenty spoléhalo v minulosti během lékařských vyšetření několik prezidentů USA. Například George Bush předával pravomoci Dicku Cheneymu. A na kolonoskopie měl chodit i Donald Trump. Uspat se ale prý nikdy nenechal, podle svých bývalých spolupracovníků právě proto, aby pravomoci nemusel předávat svému zástupci Mikeu Pencovi.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz