Zahraničí

Naděje v boji s covidem-19. Mutace delta se sama ničí, tvrdí vědci

Naděje v boji s covidem-19. Mutace delta se sama ničí, tvrdí vědci
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Pátá vlna koronaviru v Japonsku přinesla nečekaný zvrat. Situace se totiž z ničeho nic uklidnila. Podle vědců za zlepšení situace mohla sebedestruktivní vlastnost mutace delta.

Ještě v polovině srpna hlásily japonské úřady přes 23 tisíc nakažených denně. V současné době se však situace uklidnila a nyní počet nepřekračuje 200 případů za den. Dramatický pokles původně řada odborníků přisuzovala vysoké míře proočkovanosti. Vakcinaci v zemi podstoupilo 75,7 % obyvatel.

Podle některých vědců stojí za zlepšením situace ale přelomová skutečnost. Klíčové jsou podle expertů genetické změny, kterými virus a jeho mutace prochází. S informací přišel portál The Japan Times.

Související obsah

"Mutace delta nashromáždila příliš mnoho dalších mutací, které nebyly schopné korigovat chyby viru. Virus se je tam snažil opravit a zlikvidoval sám sebe," vysvětlil genetik z japonského Národního institutu genetiky Izuri Inoue.

Vědci se při zkoumání zaměřili na enzymy nsp14, které korigují právě zmíněné chyby viru. Nakonec výzkumníci potvrdili skutečnost, že většina vzorků prošla genetickými změnami.

"Když jsme to zjistili, byli jsme doslova v šoku. Varianta delta byla v Japonsku vysoce přenosná a vytlačila jiné varianty. Ale jak se mutace hromadily, věříme, že se postupně staly vadnými a nemohly se dále replikovat," doplnil Inoue.

Virus navíc v zemi ustoupil i přesto, že se rozvolnila některá zavedená opatření. Například restaurace znovu zaplnili hosté. Podobné přirozené vymírání covidu-19 genetik Inoue nevyloučil také v dalších zámořských zemích. "Šance nejsou nulové, ale zatím je to příliš optimistický scénář. Nemáme dostatek dat," uzavřel vědec.

Covid-19 nabírá na síle. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz