Koronavirus

Koronavirus v Evropě sílí. Česko patří mezi nejhorší v počtu nových případů

Koronavirus nabírá v poslední době v Evropě pořádně na síle. Situace je velmi vážná i v Česku. To se ve srovnání s dalšími evropskými státy řadí na druhé místo v počtu nových případů na milion obyvatel. Hůře je pak na tom už jen Slovensko.

Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se koronavirus v Česku šíří stále rychle. V sobotu laboratoře odhalily 12 514 nových případů, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Přesto je na tom Česká republika v porovnání s jinými evropskými zeměmi dost špatně.

Podle statistik webu Our World in Data se Česko řadí na druhou pozici evropských států s nejvyšším počtem nových případů na milion obyvatel. Hůře je na tom už jen Slovensko, které má v přepočtu na milion obyvatel nejvyšší denní přírůstky.

Právě kvůli špatné epidemické situaci zavedlo Slovensko lockdown, který platí od čtvrtku 25. listopadu a potrvá dva týdny. Tamní vláda navíc schválila také nouzový stav, který umožňuje nastolit zákaz vycházení. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Kvůli rapidnímu nárůstu nových případů se ke zpřísnění opatření v zemi uchýlila i česká vláda. Ve čtvrtek kabinet v demisi rozhodl o vyhlášení nouzového stavu. Ten bude trvat 30 dnů a platí od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Vláda navíc zavedla také další restrikce, které platí od pátečních 18:00. Kompletní přehled naleznete zde.

Situaci v Česku navíc komplikuje také skutečnost, že nemocnice začínají praskat ve švech. Mnoho z nich proto omezuje plánované operace. K sobotnímu ránu leželo v nemocnicích s koronavirem 5968 lidí, z nichž 948 je ve vážném stavu.

Související obsah

Z evropských zemí jsou na tom špatně také Rakousko a Belgie, kde rovněž evidují za poslední týden jedny nejvyšších počtů nových případů v Evropě.

Celosvětově se koronavirem od začátku pandemie nakazilo už přes 260 milionů lidí. Nejhorší situace panuje ve Spojených státech amerických, kde testy od loňského března odhalily téměř 49 milionů nemocných pacientů.

Nová mutace z Afriky děsí svět. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz