Koronavirus

Vláda chce povinné očkování pro seniory. Omezila akce a restaurace

Vláda ve čtvrtek rozhodla o vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření covidu-19. Začne platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek a bude trvat 30 dní. Kabinet premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) přemýšlí nad zavedením povinného očkování pro určité skupiny obyvatel, Babiš to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Nová opatření pak začnou platit od pátečních 18:00.

  • Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začíná platit na 30 dní nouzový stav
  • Adventní trhy jsou zrušeny, prodávat se mohou pouze vánoční stromky a kapři

  • Celoroční tržiště mohou zůstat otevřená, nesmí se tam jíst a pít
  • Je zakázaná konzumace alkoholu na veřejnosti

  • Restaurace, bary a kluby budou zavřené v době od 22:00 do 4:59

  • Zavírají se foodcourty v obchodních centrech, jídlo bude možné si vzít s sebou

  • Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce může maximálně 1000 lidí, musí se prokázat potvrzením o očkování, nebo o prodělání covidu-19
  • Podle predikcí se bude situace dál zhoršovat, kulminace bude v době vánočních svátků
  • Na hromadných událostech typu oslav a společenských akcí může být maximálně 100 lidí
  • Vláda také diskutovala o povinném očkování seniorů a pracovníků kritické infrastruktury

Vláda v demisi ve čtvrtek vyhlásila další nouzový stav. Bude trvat 30 dní a začne platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Nová opatření začnou platit v pátek v 18:00.

"Opatření jsme se rozhodli aplikovat okamžitě. Znamená to, že vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví a v souvislosti s prokázáním koronaviru jsme vyhlásili nouzový stav na dobu 30 dnů od půlnoci 26. listopadu," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Dezinformace a povinné očkování

Babiš na brífinku apeloval na neočkované, aby se nechali naočkovat a přivítal rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Ta ve čtvrtek doporučila schválení použití vakcíny Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech u dětí starších pěti let.

Vláda se k dalšímu zpřísnění opatření rozhodla z důvodu zhoršující se epidemiologické situace. "Mělo by dojít ke kulminaci někde kolem vánočních svátků," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) s odkazem na predikce Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). 

"Vakcinace nám alespoň částečně drží JIP před úplným zahlcením. Jsou to tvrdá data, která jsou naprosto nezpochybnitelná," řekl na brífinku Vojtěch. Spolu s Babišem také upozornil na dezinformace o vakcínách, které kolují po sociálních sítích. 

"Všichni výrobci vakcín, které dostali registraci od EMA, musí pravidelně dodávat veškerá data, aby EMA posoudila bezpečnostní profil vakcín. Kdyby ty vakcíny nebyly bezpečné, tak by EMA před nedávnem opět neprodloužila registraci všem těm vakcínám, což ona udělala. Skutečně to nejsou experimentální vakcíny, jsou to vakcíny, u kterých jsou velmi robustní data," řekl Vojtěch s tím, že vakcíny jsou bezpečné, účinné a pomáhají ochránit nemocnice.

Související obsah

Podle Babiše je povinné očkování u některých skupin obyvatel nevyhnutelné. Vláda bude v následujících dnech ještě diskutovat o jeho povinnosti pro lidi starší 60 let. Přemýšlí také nad zavedením povinného očkování pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty. Babiš také zmínil, že vláda uvažuje nad povinnou vakcinací i u lidí starších 50 let. 

Reakce na opatření

Hospodářská komora ČR k novým opatřením uvedla, že budou mít další tvrdý dopad na ohroženou část českých podnikatelů. "Například zákaz vánočních trhů dopadne na turistický trh, neboť na trhy v mnoha českých městech každoročně zamířily tisíce turistů nejen ze zahraničí," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý v tiskové zprávě s tím, že od vlády požaduje dva dodatečné kroky.

První požadavek se týká kompenzačního opatření. Vláda by podle komory měla zvážit, zda by nemělo být přizpůsobené nouzovému stavu. "Především u programu Covid-nepokryté náklady, kdy pouze 40procentní náhrada těchto nepokrytých nákladů se nyní jeví jako nedostatečná," sdělila komora. 

Související obsah

Druhý požadavek se týká příslibu, že kompenzace budou podnikatelům vyplaceny i od nové vlády. "Z tohoto pohledu Hospodářská komora chce hlasitě připomenout, že i když jsou opatření schválena a vyhlášena, není jasné, zda kompenzace budou podnikatelům vůbec vyplaceny. Uvítali bychom proto v této oblasti alespoň rámcovou domluvu staré a nové vlády, případně pak i od nové vlády ujištění, že tyto kompenzační závazky stávající vlády převezme," dodal Dlouhý.

Gastronomická sekce komory k novým opatřením uvedla, že je zklamaná z toho, že se vláda nepoučila z minulosti. "Ve svých opatřeních nijak neřeší například shlukování osob po konci provozní doby ve 22:00," uvedla gastronomická sekce v oficiálním prohlášení.

Zavedená opatření podle ní znovu zhoršují situaci podnikatelů v omezovaných sektorech. "Očekáváme proto jednání s vládou o úpravě systému kompenzací," sdělila sekce a vyzvala vládu, aby přijatá opatření skutečně vymáhala. Podle ní totiž na jejich dodržování doplácí poctiví podnikatelé, zatímco "černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají". 

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz