Zahraničí

Mladá Belgičanka se nakazila nebezpečnou mutací. Jde o první potvrzený případ v Evropě

Mladá žena z Belgie je prvním člověkem v Evropě, u kterého se potvrdila nákaza novou variantou koronaviru B.1.1.529. Informoval o tom belgický rozhlas RTBF. Světová zdravotnická organizace (WHO) tuto mutaci označila za "znepokojivou" a nazvala ji Omikron.

Nakažená žena měla do Belgie přicestovat z Egypta s přestupem přes Turecko. Nejela přes žádnou zemi na jihu Afriky. Podle belgického rozhlasu RTBF nebyla očkovaná a onemocnění dříve neprodělala. Nákazu odhalily laboratoře v Lovani.

V době potvrzení diagnózy měla žena v těle vysokou virovou nálož. Objevily se u ní příznaky podobné chřipce. Úřadům nenahlásila žádné rizikové kontakty. U členů její domácnosti se zatím žádné příznaky neobjevily, budou však ještě podrobeni testům.

Související obsah

Vědci se nové varianty koronaviru obávají z důvodu, že se u ní objevuje extrémně vysoké množství mutací. Mohla by tak odolávat protilátkám. Zatím o této variantě není dostatek informací.

Kromě Afriky úřady evidují nákazu novou variantou koronaviru i v Izraeli a v Hongkongu. Aktuálně je onemocnění potvrzeno u několika desítek lidí. 

Státy Evropské unie se v pátek večer shodly na dočasném pozastavení všech letů ze sedmí zemí jižní Afriky. Informovalo o tom slovinské předsednictví na twitteru.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v pátek večer mutaci B.1.1.529 za "znepokojivou variantu" a nazvala ji Omikron. 

Související obsah

Česko v pátek přijalo nová opatření v cestování z některých afrických států. "Od soboty bude zakázán vstup do ČR pro občany 3. států, kteří pobývali v posledních 14 dnech více než 12 hodin v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii," uvedl na twitteru ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD). Omezení zatím platí do 12. prosince.

Čeští občané a občané unijních států do Česka z afrických destinací přicestovat mohou. Ministerstvo zahraničí však cesty důrazně nedoporučuje. "Nemůžeme zakázat vycestování. Skutečně výrazně nedoporučujeme cestování do těchto zemí," řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na páteční tiskové konferenci. 

Související obsah

Vláda v pátek vyhlásila pravidla platící pro všechny osoby, které se do země vrací z vybraných afrických zemí. "Lidé, kteří se z těchto zemí vracejí do České republiky, musí před vstupem na české území předložit platný negativní RT-PCR test a doložit, že mají rezervaci na další RT-PCR test, který musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na území České republiky. Další RT-PCR test pak musí podstoupit nejdříve desátý a nejpozději čtrnáctý den po návratu," uvedla vláda v novém nařízení.

Do doby než tito lidé obdrží negativní výsledek testu, musí zůstat v samoizolaci. Během ní mohou domov opustit pouze v ojedinělých případech. "Z důvodu obstarávání základních životních potřeb a k zajištění péče o děti a akutních cest do zdravotnických zařízení. Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazený respirátor," vysvětlila vláda, jak postupovat při návratu z některých afrických zemí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz