Koronavirus

Loni v domově pro důchodce umírali lidé, letos se díky očkování drží

Ohniska covidu se objevují i v nejrizikovější skupině seniorů v domovech pro důchodce po celé republice. Dvě desítky nakažených měli a ještě mají i v jednom zařízení v Havlíčkově Brodě. Situaci tam ale zvládají, protože většina klientů a personálu je očkovaná. V nemocnici s těžkým průběhem díky tomu není žádný z nakažených.

S koronavirem 82letá Marie Horká bojovala ještě na začátku týdne a nad nemocí vyhrála. "Bylo mi trošku špatně, ale šlo to," zhodnotila klientka domova pro seniory v Havlíčkově Brodu.

Neměla těžký průběh nemoci a nemusela do nemocnice. Stejně jako další nakažení klienti domova. "Hele, nic mi to nedělalo a zatím tady jezdím," prohlásil klient Karel Tecl. "Měli jsme osm klientů a žádný neskončil v nemocnici," shrnula ředitelka domova Magdalena Kufrová.

Nákazu do domova zavlekla nejspíš některá z návštěv. Naočkovaných tam mají 100 ze 120 klientů a prakticky všechen personál. Jediné úmrtí s koronavirem tam bohužel byla starší seniorka, která se nenechala naočkovat.

Související obsah

​Loni na podzim tam byla situace mnohem horší, měli tam třikrát více nakažených a deset klientů s koronavirem zemřelo. "Ty průběhy byly mnohem těžší a vážnější a bohužel i ty dopady byly smutné. Vzhledem ke zkušenostem, které jsme měli loni a letos, si myslím, že očkování má velký význam," řekla hlavní ošetřovatelka Petra Trtíková.

Pokud se v domově podaří přesvědčit i zbytek nenaočkovaných, chtějí ho při splnění přísných opatření znovu otevřít návštěvám tak, aby za steskem strádajícími klienty mohly jejich rodiny. Celorepublikově je plně naočkováno okolo 83 procent lidí starších 60 let.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz