Domácí

Česko má nového premiéra! Zeman jmenoval za plexisklem Petra Fialu

Prezident Miloš Zeman jmenoval v neděli na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Slavnostní akt proběhl za přísných hygienických podmínek. Všichni museli mít respirátor a prezident byl za plexisklem. Hlava státu totiž ve čtvrtek měla pozitivní test na koronavirus. Nově jmenovaný předseda vlády následně vyzval lidi, aby se nechali očkovat.

Slavnostní ceremoniál se měl konat už v pátek. Hrad ho však musel odložit kvůli zdravotnímu stavu prezidenta. Zeman měl totiž pozitivní test na koronavirus a z preventivních důvodů jej lékaři až do soboty hospitalizovali v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Přestože Zeman nemá žádné příznaky, hlavní hygienička Pavla Svrčinová ho upozornila, že musí dodržet pravidla izolace. "Výjimka z izolace není možná. Neumím si představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet. O detailech jsme se s kancléřem Mynářem nebavili," řekla Svrčinová.

Související obsah

Jmenování se i přesto uskutečnilo, a to za přísných hygienických opatření. Fiala tak v neděli krátce po 11. hodině dopoledne složil slib.

Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) následně ještě jednal s prezidentem Milošem Zemanem. "Novou vládu bude čekat složité období a spousta výzev. Musíme něco udělat se špatným hospodařením státu a opravit státní rozpočet," uvedl Fiala. Poděkoval lidem za jejich hlasy ve volbách a apeloval, aby se všichni nechali naočkovat proti koronaviru.

"Každý den čelíme obrovské krizi a nejistotě lidí. Situace v některých nemocnicích je obtížná a na hranicích únosnosti. Je potřeba, aby tu byla vláda, která má všechny možnosti rozhodovat. My jsme k tomu připraveni," doplnil Fiala.

Fiala předpokládá, že nejpozději v polovině prosince by mohla být jmenována celá vláda. Zároveň přiznal, že výhradu vůči jednomu z kandidátů na pozici ministra přetrvávají.

Opatření už před zahájením akce popsal Zemanův mluvčí. "Prezident republiky bude v místnosti od přítomných lidí oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Všichni přítomní budou mít nasazené respirátory třídy FFP3. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována včetně všech předmětů," uvedl Jiří Ovčáček.

"Nejedná se primárně o záležitost ceremoniálního charakteru, nýbrž o významný akt, jehož obsah a průběh vychází z Ústavy ČR. Program a prostory jsou přizpůsobeny tak, aby byla zcela vyloučena možnost šíření nemoci covid-19," uzavřel před jmenováním mluvčí prezidenta.

Podle Radiožurnálu právě kvůli omezením už v sobotu Zeman podepsal jmenovací dekret, který se ještě musel vydezinfikovat. Vystaven byl ultrafialovému záření, aby se zlikvidovaly případné zbytky viru.

Premiér Petr Fiala po jmenování promluvil na tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz