Domácí

Milionové pokuty: Budeme řešit města, která přejmenovala trhy, řekla Svrčinová

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v neděli uvedla, že se úřady zaměří na města, která nadále pořádají vánoční trhy, ale pod jiným názvem. Pokud by se potvrdilo porušení opatření, hrozí milionové pokuty. Podle advokáta, kterého oslovila redakce TN.cz, ale dokazování, že města něco porušila, vůbec nebude jednoduché.

Česká města si nechtějí nechat vzít tradici trhů v předvánočním čase. Proto, když vláda rozhodla o zákazu vánočních a adventních trhů, se některá rozhodla pro změnu jejich názvu, aby je mohla pořádat dál.

Tím ale města zarmoutila hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. "Nás hlavně mrzí to, že většina těch trhů je pořádána pod záštitou měst. Pokud města nejdou příkladem občanům, tak jak máme vymáhat plnění opatření od občanů? Je to pro nás velice složité," řekla pro TV Nova.

Při přípravě opatření se dle Svrčinové zkoumaly tržní řády, ve kterých mají některá města definici vánočních, velikonočních a dalších trhů. Třeba Praha má pro Staroměstské náměstí vánoční trhy definované na různých místech ve svých předpisech.

Související obsah

​"Kolegové se budou muset podívat do tržních řádů měst, kde tady k tomuto došlo, a samozřejmě tu situaci budeme řešit. Pro organizátory je tam pokuta za neplnění mimořádných opatření, v tomto případě je to i krizové opatření. Pokud by to bylo jako opatření, tak je to pokuta až tři miliony korun, ale jsme v režimu nouzového stavu a krizových opatření, takže tam si myslím, že to může být i trochu někde jinde," doplnila Svrčinová.

Názor advokáta

Redakce TN.cz oslovila advokáta Pavla Kolesára s dotazem, jak by to bylo s prokazováním toho, co je, a co není vánoční trh.

"Vláda si tu situaci příliš neulehčila, protože ten zákaz formulovala způsobem 'zákaz vánočních trhů', když to řeknu zjednodušeně. Kdyby byly trhy zakázány paušálně, tak není co řešit. Tím, že se to nastavilo takto, a ještě tak neurčitě, tak bude třeba zkoumat, co je tím hlavním účelem trhu," popsal.

Přesné znění zákazu trhů:

Vláda s účinností ode dne 26. listopadu 2021 od 18:00 hod. do dne 25. prosince 2021 do 23:59 hod. zakazuje provozování adventních a vánočních trhů (tj. příležitostných trhů zřízených pro předvánoční období) a prodej na nich; tím není dotčen prodej vánočních stromků, chvojí, jmelí a s nimi souvisejících produktů a ryb a produktů z nich.

Zákon ale nic takového jako vánoční trhy nedefinuje. "Půjde o to, jestli se tam budou prodávat vánoční kuličky, nebo domácí jitrnice. V okamžiku, kdy narazíte na šedou zónu, jako jsou třeba pečené kaštany, tak co to je? Je to nepochybně tradiční symbol Vánoc a vánočních trhů, na druhou stranu se dá říct, že je to i farmářský produkt. Jestli to budou vánoční látkové dekorace, tak to bude zakázané, a jestli to budou dečky bez vánočních motivů, tak to bude povolené, což je absurdní," okomentoval.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz