Domácí

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je bankéř Jozef Síkela

Ministrem průmyslu a obchodu v nové vládě by se měl stát manažer a investor Jozef Síkela. Nahrazuje Věslava Michalika, který na ministerskou nominaci rezignoval minulý čtvrtek kvůli spekulacím ohledně svého podnikání.

Dlouholetého člena vedení Erste Group Jozefa Síkelu zvolilo hnutí STAN na svém celostátním výboru v neděli večer. "Pan Síkela ve výsledném hlasování dostal zhruba 78 procent hlasů," informoval místopředseda STAN Petr Gazdík.

V minulosti Síkela působil jako bankéř a investor. Má zkušenosti s vedením nadnárodních bankovních společností, a to jak v České republice, tak v zahraničí. "Má hluboký přesah, co se týká ekonomiky, co se týká řízení firem a bude velmi důstojným ministrem průmyslu a obchodu," dodal Gazdík.

Související obsah

​"Doufám, že budu moci na ministerstvo průmyslu a obchodu přinést moderní přístupy, které nám otevřou příležitost v transformaci našeho průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se Česká republika stala středoevropským tygrem," řekl kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zkušenosti s politikou ale nemá prakticky žádné. A podle odborníků je to spíš na škodu. "Když se do pozice ministra dostane člověk, který nemá politické zkušenosti, tak je to vždycky nevýhoda," myslí si politolog Jiří Pehe.

Související obsah

​"Nominovat někoho do vlády bez politických zkušeností, u kterého nevíme, jaké je jeho politické a hodnotové zakotvení a jaké má názory na fungování i jiných rezortů, o kterých bude ve vládě také rozhodovat, tak to je poměrně riskantní," řekl politolog Lukáš Jelínek

"Zdá se, že STAN v tom rozdělování postů dostal ministerstvo průmyslu a obchodu a nemá dostatek veřejně známých lidí, kteří by se té funkce ujali," dodal Pehe.

Dalšími kandidáty pak byli poslanec Josef Bernard, ekonom Filip Matějka a generální ředitel agentury Czech Invest Patrik Reichl.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz