Koronavirus

WHO: Varianta omikron je pro svět velké nebezpečí. Země se musí připravit

Varianta omikron je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) velkým nebezpečím pro celý svět. Země by tedy měly zvýšit proočkovanost a připravit se na prudký nárůst nakažených. Účinnost vakcín by WHO měla znát za pár týdnů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před novou variantou koronaviru. Omikron je podle ní velkým nebezpečím pro celý svět. WHO o tom informovala v pondělí agenturu Reuters.

Ačkoli existují určité pochybnosti o účinnosti vakcíny na novou mutaci, země by podle WHO měly zrychlit očkování ohrožených skupin obyvatelstva.

Organizace očekává v blízké době prudký nárůst nakažených, státy by tedy měly mít plán, jak jej chtějí zpomalit. Mohly by totiž být ohroženy běžné zdravotní služby.

"Omikron má bezprecedentní počet mutací na s-proteinu. Jejich možný vliv na vývoj pandemie vyvolává obavy," uvedla WHO. "Celkové celosvětové riziko spojené s novou variantou je vysoké," doplnila.

Související obsah

S variantou omikron zatím nejsou spojena žádná úmrtí. Hlavní nebezpečí je ale podle WHO v zahlcení nemocnic. Vyzývá proto 194 členských zemí k zvýšení proočkovanosti.

Zda vakcíny a prodělání nemoci proti této variantě plně fungují, zjistí WHO ale až za několik týdnů. Očekává, že se nakazí i očkovaní, ale pouze v malém a předpověditelném podílu.

Kvůli nové variantě už začaly některé státy reagovat. Japonsko například od úterý zavře hranice pro všechny cizince. Podobný krok udělal už dříve například Izrael.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz