Koronavirus

Omikron se od jiných variant covidu liší. Lékařka popsala příznaky nákazy

Symptomy lidí nakažených covidovou mutací omikron jsou naprosto odlišné od těch, které známe u předchozích variant koronaviru. Novinářům to sdělila jihoafrická lékařka Angelique Coetzeeová. Právě ona jako první v Jižní Africe varovala před novým typem covidu-19. Zároveň ale vysvětlila, že tato varianta by neměla být tak hrozivá, jak se vědci obávají.

Příznaky jsou neobvyklé, ale mírné. Takové jsou prozatímní závěry lékařky a šéfky Jihoafrické asociace lékařů Angelique Coetzeeové. Ta jako první upozornila jihoafrické úřady na novou omikronovou variantu koronaviru.

Podezření na nový typ této nemoci začala mít s příchodem listopadu. V ambulanci Angelique Coetzeeové se postupně objevilo několik pacientů s covidem-19, neměli ale typické příznaky.

Přicházeli i mladí lidé různého původu s extrémní únavou nebo vysokým tlakem. Žádný z nich netrpěl ztrátou čichu nebo chuti. "Jejich symptomy byly tak odlišné a tak mírné od těch, které jsem dříve léčila," řekla lékařka pro portál Daily Telegraph.

Související obsah

​Když se 18. listopadu nákaza covidem potvrdila u čtyř členů jedné rodiny, zalarmovala úřady. Hlavním příznakem nemoci u příbuzných bylo úplné vyčerpání.

Lékařka prý celkem vyšetřila asi dvě desítky pacientů s příznaky nové varianty koronaviru. Ve většině případů šlo o jinak zdravé muže, kteří se cítili extrémně unavení. Asi polovina z nich nebyla očkovaná.

"Měli jsme jeden velmi zajímavý případ, asi šestileté dítě s teplotou a velmi vysokým krevním tlakem," uvedla lékařka. Přemýšlela prý, jestli dívenku nechat hospitalizovat, po dvou dnech ale vypadala mnohem lépe.

Související obsah

​Coetzeeová se obává, že nová varianta by mohla tvrdě postihnout zejména starší lidi, obzvlášť s přidruženými nemocemi, jako jsou cukrovka nebo srdeční problémy. "Když se starší lidé nakazí novou variantou a nebudou očkováni, uvidíme mnoho lidí s těžkou (formou) nemoci," varovala.

Varianta B.1.1.529, nyní nazývaná omikron, byla poprvé identifikována v Botswaně 11. listopadu. Nyní se objevila také ve Velké Británii a také v Jižní Africe, Izraeli, Nizozemsku, Hong Kongu a Belgii. Jedná se o dosud nejvíce mutovanou formu covidu-19 s 32 mutacemi v spike proteinu. Vědci se obávají, že na nové varianty nemusí tak účinně působit vakcíny a nemoc se rychle rozšíří.

Jihoafričtí vědci tvrdí, že případy omikronu v provincii Gauteng raketově vzrostly z přibližně 550 za den na téměř 4 000 za den, a to během jediného týdne. V Česku se zatím nákaza prokázala u ženy z Liberecka. Ta si nemoc měla přivézt z cesty do Namibie.

Více o případu nakažené Češky v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz