Domácí

Spor mezi pravoslavnými pokračuje. Před chrámem stála ochranka

V Brně pokračuje spor o farnost pravoslavných. V neděli se věřící nemohli dostat do chrámu svatého Václava. Na dveřích byl řetěz a venku stála ochranka. Bohoslužba tak částečně proběhla přímo před chrámem.

Pravoslavní věřící pod vedením duchovního Josefa Fejsaka v neděli nemohli do chrámu na nedělní bohoslužbu. Na dveřích byl řetěz, ochranka je odmítala vpustit. Odsloužili tak část obřadu venku.

Věřícím ale po chvíli došla trpělivost. Řetěz, který na chrám nechal nasadit Biskup Olomoucko-brněnské eparchie Izaiáš přestřihli a zbytek mše se konal uvnitř.

"No mně to přijde jako svévole. Musí i ti věřící pochopit, že i eparchie i biskup mají určitá práva," uvedl vikární biskup Izaiáš.

Související obsah

Spor se týká právě Izaiáše a Fejsaka. Otce Fejsaka, který vedl brněnské pravoslavné několik desítek let, měl vystřídat právě biskup Izaiáš. Tamní s tím ale nesouhlasili. V srpnu se dokonce za jejich podpory Fejsak zamknul do chrámu a odmítal do něj kohokoli vpustit.

"Přišli ráno měnit zámek a nahlásili policii, že někdo se vloupal do chrámu," řekl v srpnu Fejsak. V pondělí ráno byl chrám opět uzamčen provizorním řetězem, takže situace se zřejmě bude opakovat.

"Doufáme, že si to jaksi lidé z vedení Olomoucko-brněnské eparchie rozmyslí, protože tímto způsobem se farnost a věřící nezískávají," tvrdí osobní tajemník otce Fejsaka Michal Dvořáček.

Radim Bánovský, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz