Domácí

Spor mezi pravoslavnými pokračuje. Před chrámem stála ochranka

V Brně pokračuje spor o farnost pravoslavných. V neděli se věřící nemohli dostat do chrámu svatého Václava. Na dveřích byl řetěz a venku stála ochranka. Bohoslužba tak částečně proběhla přímo před chrámem.

Pravoslavní věřící pod vedením duchovního Josefa Fejsaka v neděli nemohli do chrámu na nedělní bohoslužbu. Na dveřích byl řetěz, ochranka je odmítala vpustit. Odsloužili tak část obřadu venku.

Věřícím ale po chvíli došla trpělivost. Řetěz, který na chrám nechal nasadit Biskup Olomoucko-brněnské eparchie Izaiáš přestřihli a zbytek mše se konal uvnitř.

"No mně to přijde jako svévole. Musí i ti věřící pochopit, že i eparchie i biskup mají určitá práva," uvedl vikární biskup Izaiáš.

Související obsah

Spor se týká právě Izaiáše a Fejsaka. Otce Fejsaka, který vedl brněnské pravoslavné několik desítek let, měl vystřídat právě biskup Izaiáš. Tamní s tím ale nesouhlasili. V srpnu se dokonce za jejich podpory Fejsak zamknul do chrámu a odmítal do něj kohokoli vpustit.

"Přišli ráno měnit zámek a nahlásili policii, že někdo se vloupal do chrámu," řekl v srpnu Fejsak. V pondělí ráno byl chrám opět uzamčen provizorním řetězem, takže situace se zřejmě bude opakovat.

"Doufáme, že si to jaksi lidé z vedení Olomoucko-brněnské eparchie rozmyslí, protože tímto způsobem se farnost a věřící nezískávají," tvrdí osobní tajemník otce Fejsaka Michal Dvořáček.

Radim Bánovský, kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz