Koronavirus

Posilující dávku očkování proti covidu je možné dostat dříve. Zjistěte, jak na to

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní mohou od pondělí dostat třetí dávku vakcíny proti covidu, pokud u nich uplyne pět měsíců od dávky druhé. Zároveň se mohou na posilující dávku začít registrovat všichni lidé starší dvanácti let.

Na posilující dávku očkování, na kterou se od pondělí mohou hlásit i lidé starší 12 let, se zaregistrovalo už celkem 840 tisíc lidí. Jen za pondělí přibylo v systému 40 tisíc zájemců. Registrovat se je možné na covid portálu ministerstva zdravotnictví.

Přeočkování 3. dávkou je možné pro lidi, kteří mají nejméně 6 měsíců po aplikaci 1. dávky u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo 2. dávky u ostatních vakcín.

"Poté, co uplyne lhůta šest měsíců u mladších šedesáti let a u nechronických pacientů, zařadí se do fronty a podle toho, jak bude kapacita na očkovacích místech, dostanete takzvaný PIN dva a budete si moct vybrat váš termín očkování," popsal postup registrace na posilující dávku mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

Podívejte se na návod, jak se registrovat na posilující dávku:

​Posilující třetí dávku dostalo v Česku zatím přes 780 tisíc lidí. Nárok na přeočkování mají od pondělí lidé starší 60 let a chronicky nemocní pacienti, kteří mají minimálně pět měsíců po dokončeném očkování.

Související obsah

"Lidé si mohou vybírat vakcínu, v podstatě ta kombinace je dneska omezená na to, že veškerá schémata přeočkováváme těmi mRNA vakcínami, ale jestli ten člověk měl na začátku dvoudávkové schéma Pfizeru, může použít přeočkování Modernou. Zpravidla se dává poloviční dávka. A naopak pokud měl Modernu, může dostat plnou dávku Pfizeru, nebo může zůstat u té původní vakcíny," řekl pro televizi Nova epidemiolog Roman Prymula.

Výroba případné posilující vakcíny proti nové mutaci omikron ale zabere minimálně několik měsíců, a tak se na ni nevyplatí čekat.

Související obsah

"Za mě nejlepší postup je po šesti měsících se přeočkovat. Pokud pak třeba dalších pět šest měsíců, nebo před příchodem nové sezóny koronaviru, se objeví nová vakcína, tak pak by se dala použít tato nová, ale v tuto chvíli bych nečekal na novou," vysvětlil vakcinolog Roman Chlíbek.

Vláda prý navíc chystá rozšíření očkovacích kapacit, ve hře je i znovuotevření očkovacího centra v O2 universum.

K posilující dávce se vyjádřil také imunolog Václav Hořejší:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz