Domácí

Kandidáta na ministra spravedlnosti prověřuje policie. Fiala za ním stojí

Kandidáta na ministra spravedlnosti prověřuje policie. Fiala za ním stojí
Zdroj: Profimedia

Kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) prověřuje policie. Vyšetřuje ho kvůli podezření z podílu na korupci a manipulaci při obchodování s brněnskými městskými byty a nebytovými prostory. Blažek vinu odmítá. Stejně tak za Blažkem stojí i designovaný premiér Petr Fiala (ODS).

Policisté pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci prověřují kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Zjišťují, jestli se nepodílel na korupci a manipulování s majetkem Brna. Uvedl to portál Aktuálně.cz.

Policisté zároveň podle portálu prověřují i primátorku Brna Markétu Vaňkovou (ODS). Podle výpovědi bývalého politika Pavla Hubálka, kterého za podvody s byty policie stíhá, 40 propojených firem a lidí mezi lety 2010 až 2014 obchodovalo s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovali a účelově privatizovali. Hubálka policisté začali stíhat za to, že podle nich vybíral od lidí peníze s tím, že jim zajistí nemovitosti vlastněné městem. 

Vyšetřovatele případu Vladimíra Machalu už na jaře ale Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze snahy kauzu manipulovat. Před soudem má Machala stanout v lednu.

Související obsah

Hubálek ale i před detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu tvrdil, že nešlo o podvod, ale že vybíral úplatky pro politiky. Tvrdí, že byl článkem systému politiků ODS, kteří nakládání s nemovitostmi ovlivňovali. Podle informací Aktuálně měl vypovědět, že hlavou systému byl Blažek.

Kandidát na ministra spravedlnosti se ale proti výpovědi ohradil. "Nejsem v radě Brno-střed od roku 2010 (jen rada rozhoduje o přidělování bytů). Nikdy jsem nebyl vyšetřován v souvislosti s jakýmikoli byty v Brně. A žádný státní orgán to nikdy netvrdil, ani nepotvrdil, to platí i o primátorce města Brna Markétě Vaňkové a jejím náměstkovi Robertu Kerndlovi," uvedl ke kauze Blažek. Stojí za ním ODS i předseda strany a designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Ten v úterý ráno pogratuloval Blažkovi k opětovnému zvolení do čela jihomoravské ODS.

"Pavel Blažek je velmi kvalitní kandidát na ministra spravedlnosti. Ty informace, které se objevují, nejsou buďto podložené, anebo jsou vyvrácené. Pavel Blažek už je v minulosti vyvrátil," řekl pro televizi Nova Fiala.

Policie Blažka ani další politiky z ničeho neobvinila. Podle Aktuálně dále ve vyšetřování pokračují.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz