Zahraničí

NATO se obává ruské invaze na Ukrajinu. Řeší i problémy na běloruských hranicích

V lotyšské Rize v úterý jednají ministři zahraničí členských států NATO. Hlavním tématem schůzky je obava z ruské invaze na Ukrajinu a problémy některých členských států na hranicích s Běloruskem.

Rusko na hranicích s Ukrajinou opět hromadí vojska, podle některých zdrojů tam je až 100 tisíc vojáků a spousta techniky. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kvůli tomu Rusko kritizuje.

"Je to letos už podruhé, co Rusko shromáždilo své síly na ukrajinských hranicích. Můžeme vidět dělostřelectvo, obrněná vozidla, drony a desetitisíce vojáků připravených k boji. K takovým krokům nemá Rusko důvod ani omluvu. Zvyšuje to vzájemné napětí," uvedl Stoltenberg.

Poprvé v tomto roce shromáždilo Rusko vojska na ukrajinských hranicích v dubnu, tehdy šlo o vojenské cvičení, kterého se zúčastnilo na 120 000 mužů, poté se vojska stáhla. NATO teď proto jedná i o posílení podpory Ukrajině.

Související obsah

"Jakákoli budoucí ruská agrese proti Ukrajině by byla drahá a měla by pro Rusko vážné politické a ekonomické důsledky. Rusko musí prokázat transparentnost a snížit napětí v oblasti," upozornil Stoltenberg.

Obavy panují i v pobaltských zemích. Třeba Lotyšsko podle tamního ministra obrany potřebuje trvalou přítomnost jednotek USA, aby Rusko odstrašilo. Úterního jednání v Rize se účastní i zástupci Gruzie, která je také dlouhodobě pod ruským tlakem a stejně jako Ukrajina se snaží o vstup do NATO.

Dalším důležitým tématem jednání je i uměle vytvořená migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem, Litvou a Lotyšskem. Ta se v posledních dnech vyhrocuje a běloruský vůdce Lukašenko obvinil litevskou hraniční stráž, že už několik migrantů zabila.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz