Koronavirus

Sněmovna schválila obnovení krizového ošetřovného, nárok na něj bude mít širší okruh lidí

Poslanecká sněmovna ve středu schválila obnovení krizového ošetřovného kvůli covidu-19 a rozšířila okruh lidí, kteří na něj mají nárok. Stát ho má vyplácet po celou dobu, co budou uzavřeny školy či třídy.

Sněmovna ve středu schválila vládní návrh na vyplácení ošetřovného kvůli covidu-19. Stát bude ošetřovné vyplácet i zpětně za listopad.

"Ti, kdo budou pečovat rodiče či jiní blízcí příbuzní, např. babičky, předloží jen čestné prohlášení o karanténě. Rychlá pomoc rodinám je zásadní," uvedla na twitteru ministryně sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD).

Ošetřovné bude zřejmě činit 80 procent denního vyměřovacího základu a stát ho bude vyplácet po celou dobu, co budou uzavřeny školy či třídy.

Související obsah

Příspěvek v karanténě

Poslanci ve středu schválili i další vládní návrh, který se týká lidí v karanténě a jejich motivace hlásit kontakty hygienikům. K náhradě mzdy nebo platu budou zřejmě dostávat denně příspěvek až 370 korun. 

"K dodržování karantén a hlášení kontaktů bude opět motivovat Izolačka. Ta dnes prošla Sněmovnou s platností od 30. 11. Náš návrh byl už od 1. 11., ale poslanci budoucí pětikoaliční vlády byli proti. Příspěvek, bude poskytován nejdéle po dobu 14 dní do výše až 370 Kč za den," informovala Maláčová.

Kompenzační bonus

Sněmovna ve středu odsouhlasila také kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. 

"První období potrvá od 22. listopadu do 31. prosince zpětně a druhé období pokryje leden 2022. Živnostníci a podnikatelé s poklesem tržeb nejméně o 30 % budou moci znovu žádat až o 1 000 Kč denně. Zákon míří do Senátu," uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).

Sněmovna rovněž odsouhlasila, aby podnikatelé mohli čerpat bonus spolu s dalšími covidovými programy. Navrhly to strany nastupující vládní koalice. Všechny tři schválené návrhy musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz