Domácí

O Vánocích zásadně zlevní benzín. Ekonom prozradil, kolik bude stát

O Vánocích zásadně zlevní benzín. Ekonom prozradil, kolik bude stát
Zdroj: profimedia.cz

Na tuhle chvíli čekali řidiči po celém Česku. V říjnu ceny pohonných hmot lámaly devět let staré rekordy. Teď to ale vypadá s cenami paliva nadějně, a to kvůli mutaci omikron. Kvůli obavě z dopadu šíření nové varianty covidu zlevňuje ropa na světových trzích.

V porovnání s tím, jak se cena pohonných hmot bleskově navýšila, je v tuhle chvíli její pokles minimální. V uplynulém týdnu benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr. Nafta spadla o 26 haléřů a stojí 35,79 koruny za litr. Není to sice sleva v řádech korun, jak by si Češi představovali, ale i tohle může řidičům spravit náladu.

"Pumpaři se ještě zdráhají výrazně zlevňovat. Je to tím, že mají za sebou ztrátový rok 2020, kdy se nesmělo cestovat mezi okresy a oni nevytočili tolik pohonných hmot jako dřív. V ČR je ale poměrně hustá síť čerpacích stanic, takže pod vlivem konkurence jim nakonec nezbyde nic jiného než zlevnit," prozradil ekonom Štěpán Křeček.

Otřes na světovém ropném trhu je výrazný kvůli obavám ze šíření varianty omikron. Pokud by představovala takové nebezpečí, jak investoři předpokládají, mohlo by dojít k omezení dopravy, a tedy k citelnému poklesu poptávky po palivech a obecněji ropných produktech. 

"My jsme to viděli i v předchozích vlnách pandemie, kdy se v ekonomice začaly objevovat restrikce, pozastavovala se výroba, tak to mělo dramatický dopad na cenu ropy a i tentokrát se investoři vyděsili a začali ropu prodávat. Ještě před několika dny stál barel ropy přes 82 dolarů, zatímco teď je to pod 70 dolarů za barel, což je velký sešup," upřesnil odborník.

Související obsah

S přibývajícími restrikcemi tak může cena ropy ještě klesnout. Na ceny bude mít podle ekonoma Štěpána Křečka ale vliv i rozhodnutí americké administrativy uvolnit svoje strategické zásoby ropy. Tím se rozšíří nabídka trhu o 50 milionů barelů a vzroste konkurence. 

"Zlevňování bude probíhat po halířích. Když se ale sečte halíř k halíři v delším časovém období, dohromady to dá výraznější slevu. A do Vánoc by to mělo spadnout ještě o dalších 60 haléřů," odhadl Křeček.

Související obsah

​Zlevňování ropy je plošné, tudíž se týká i okolních států. Čechům se v tuhle chvíli nejvíc vyplatí jezdit tankovat do Polska, kde jsou dlouhodobě levnější benzín i nafta. Dražší benzín naopak zůstává v Německu a na Slovensku, zatímco nafta je srovnatelná.

"Ropa se obchoduje na komoditní burze v Rotterdamu, kde se začíná prodávat levněji. Takže teď vyčerpáme staré drahé zásoby a brzy začneme prodávat levnější nové zásoby. Platí, že na západ od ČR jsou pohonné hmoty kvůli vyšším daním dražší a na východ levnější. Když budeme zlevňovat my, budou zlevňovat i Poláci," vysvětlil Křeček.

Proti snižování cen ropy se budou ohrazovat země závislé na prodeji ropy, které jsou sdružené v kartelu OPEC+. Ty ve středu zahájily dvoudenní schůzku, kde projednávají těžební politiku pro začátek roku 2022. Jejich cílem pravděpodobně bude vyrovnat nabídku s poptávkou tak, aby cena ropy dál neklesala.

"Tendence nasvědčují tomu, že by ceny měly dál klesat. A na to pochopitelně musí reagovat čerpací stanice, takže můžeme mluvit o krásném vánočním dárku pro řidiče," uzavřel Štěpán Křeček.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin z konce listopadu, kdy se růst pohonných hmot po dlouhé době zastavil:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz