Domácí

Lidé s vakcínou Janssen se mají nechat přeočkovat. Je to nutné, řekl Vojtěch

Lidé naočkovaní vakcínou Janssen, kteří vakcinaci podstoupili před více než dvěma měsíci, by se měli přeočkovat mRNA vakcínou od společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zároveň uvedl, že lidem, kteří jsou očkovaní dvěma dávkami vakcíny proti koronaviru, vyprší po devíti měsících certifikáty.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek doporučilo lidem, kteří mají vakcínu Janssen, přeočkovat se po dvou měsících mRNA vakcínou. Lidem, kterých se to týká, by měly přijít SMS zprávy s upozorněním.

 "Já si myslím, že je to stejné jako u ostatních vakcín, které jsou dvou dávkové. Vakcína Janssen byla původně plánována jako jedno dávková, ale zjistilo se, že její efektivita klesá. Proto je nutné, aby ti lidé podstoupili posilující dávku," řekl ve vysílání TV Nova ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

U této vakcíny bude certifikát platit devět měsíců. "Uvidíme, jak bude fungovat rozesílání SMS zpráv," dodal Vojtěch.

Související obsah

​Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že lidé, kteří nedostali posilující třetí dávku, budou devět měsíců po druhé dávce braní jako neočkovaní. Nové pravidlo začne platit od 1. ledna 2022. "Přeočkování probíhá už od září, věříme tomu, že se zbytek přeočkuje a že to zvládneme," řekl Vojtěch. "Říkáme to dopředu, aby lidé nebyli překvapení," doplnil.

"Stále platí to, že po šesti měsících přijde SMS zpráva, že se můžete nechat přeočkovat. Pak na to mají lidé tři měsíce," prohlásil ve čtvrtek Vojtěch. Po posilující dávce bude prozatím certifikát platný na dobu neurčitou.

Přeočkovávat by se lidé měli v budoucnu více u praktických lékařů. "Nemůžeme se navždy spoléhat na očkovací centra," myslí si ministr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz