Domácí

Válek: Covid u dětí může být vážný. Buďme rádi, že se mohou naočkovat

Podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je Evropská komise při posuzování bezpečnosti očkování u dětí extrémně přísná, a pokud vakcínu pro věkovou kategorii 5 až 12 let doporučila, pak je bezpečná a je na místě děti začít očkovat.

"Pokud Evropská komise schválila vakcínu pro děti a je potřeba říci, že ta pediatrická sekce je extrémně, extrémně, extrémně přísná, daleko víc než u dospělých, tak pokud komise dala toto stanovisko, pak je vakcína bezpečná a je potřeba začít s očkováním u dětí," okomentoval pro televizi Nova rozhodnutí komise kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Očkování dětí proti infekčním nemocem Válek označil za jeden z největších výdobytků moderní medicíny. "Každý rok zachraňuje ne stovky, ne tisíce, ale já bych si troufl říct, že statisíce, ne-li miliony dětských životů," uvedl kandidát na ministra zdravotnictví.

Související obsah

A připomněl, že onemocnění covid-19 může být nebezpečné i pro děti. "Víme, že na covid umírají děti, to není žádný fake news, to je smutná, tvrdá a škaredá realita. Víme, že průběh u dětí může být vážný, tak buďme rádi, že ta vakcína u dětí použít lze. Že je jasně stanovené očkovací schéma," řekl Válek. 

Pokud Evropská komise rozhodne o povinném očkování direktivou, pak bude podle Válka nutné s jejím rozhodnutím nějakým způsobem pracovat. Česká republika ale má podle něj momentálně jiné priority. Například vysvětlit neočkovaným, že se nemají vakcín proč obávat.

Válkovy priority

"Domnívám se, že v rámci České republiky není úplně šťastné, že je deset tisíc policistů nenaočkovaných a nikdo vlastně neví proč. Jestli věří dezinformačním kampaním, nebo mají jiný důvod. Toto jsou věci, které bychom měli řešit," nastínil Válek jeden z problémů, kterým se chce na resortu zdravotnictví zabývat.

Podle něj je rovněž důležité, aby všichni, co mají dostat třetí dávku, ji urychleně dostali. Nutné je podle Válka také nastavit jasně pokračující schéma pro lidi očkované jednodávkovou vakcínou. 

Související obsah

Nad finanční motivací občanů z rizikových kategorií k očkování, jako například navrhuje v sousedním Slovensku ministr financí Igor Matovič, který chce každému naočkovanému seniorovi dát 500 euro, Válek neuvažuje.

"Bezesporu je řada způsobů, jak zvýšit zájem o očkování, ale my se bavíme o následcích. Mě zajímají příčiny. Ta příčina je, že řada lidí očkování nevěří a považuje je za něco, co je rizikem. Já vidím jako prioritu jasně a srozumitelně, což v mém případě nebude jednoduché, vysvětlit, že očkování je bezpečné, že se nemusí nikdo bát a že budeme mít dostatek různých očkovacích látek tak, aby nikdo nemusel mít obavy," dodal Válek.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz