Domácí

Vakcinologové nechtějí povinné očkování podle věku, u profesí jej podporují

Vakcinologové nechtějí povinné očkování podle věku, u profesí jej podporují
Zdroj: Profimedia

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP nesouhlasí se zavedením povinného očkování proti covidu-19 u lidí starších 60 let. Naopak u vybraných profesí jej podporuje. Na twitteru to v pátek uvedl předseda společnosti Roman Chlíbek.

Odborníci z ČLS JEP svoje rozhodnutí zdůvodňují tím, že každý by měl mít vlastní zodpovědnost za přístup ke zdraví a prevenci. "Ano bez očkováni to nepůjde. Motivace a argumenty pro seniory jsou jasné, mělo by to jít i bez povinnosti, která se těžko bude vymáhat," napsal Chlíbek s tím, že očkování u seniorů stoprocentně podporují a každý senior by měl být očkovaný.

S povinným očkováním pro určité profese nemají vakcinologové problém. "Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie," uvedl Chlíbek.

Související obsah

Stejný názor na povinné očkování u osob starších 60 let má i AntiCovid tým koalice SPOLU. "Náš odborný tým vedený profesorem Chlíbkem nepodporuje povinné očkováni pro konkrétní věkové skupiny. Klíčové je očkování 3. dávkou vakcíny, jednání s profesními organizacemi a zajištění kapacit pro očkování dětí. Věřím, že to SPOLU zvládneme!" vyjádřil názor týmu kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Babišův končící kabinet momentálně připravuje vyhlášku, podle které by se lidé starší 60 let a vybrané profese, jako jsou například hasiči, policisté a zdravotníci, museli od března příštího roku povinně naočkovat proti covidu-19. Lidem, kteří by se očkovat nenechali, by mohla hrozit pokuta.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pátek na tiskové konferenci uvedl, že Chlíbkovu postoji nerozumí. Podle jeho slov proti povinnému očkování dříve neprotestoval. "Návrh povinného očkování pro lidi nad 60 let vyslovil na radě pan docent Hajdúch. Neprotestoval ani profesor Chlíbek," řekl novinářům Babiš.

Související obsah

Babiš a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se spolu minulý týden domluvili a na společné tiskové konferenci vyzvali dosud neočkované, aby si svoje rozhodnutí rozmysleli a nechali se proti covidu-19 naočkovat.

V Česku má dokončené očkování zhruba 6,39 milionu lidí. Posilující dávku dostalo přes milion z nich. Za čtvrtek Česko eviduje 18 582 nových potvrzených nákaz koronavirem. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 6 683 lidí s covidem, z toho více než tisíc v těžkém stavu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz