Koronavirus

Šéf BioNTechu: Vakcínu rychle upravíme proti omikronu, před těžkým průběhem chrání už teď

Šéf BioNTechu: Vakcínu rychle upravíme proti omikronu, před těžkým průběhem chrání už teď
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Rostou obavy, že proti variantě omikron nebudou současné vakcíny tak funkční. Podle šéfa BioNTechu Ugura Sahina by ale upravené vakcíny mohly být vyvinuty poměrně rychle. Je podle něj možné, že se očkovat bude každý rok.

Proti nové variantě koronaviru by mohla funkční vakcína být poměrně rychle. Šéf BioNTechu Ugur Sahin to řekl v pátek na debatě pořádané agenturou Reuters. Jeho firma se společně se společností Pfizer podílí na výrobě vakcíny Comirnaty.

"Pravděpodobně nedokážeme zabránit první vlně nákaz. Zvládneme ale novou vakcínu vyvinout do asi 100 dní," slíbil Sahin. "Očekáváme, že očkovaní původní vakcínou budou stále chráněni proti těžkému průběhu," ujistil ale. Je tedy podle něj možné, že nová látka nebude potřebná.

Související obsah

Nová mutace přišla dříve, než Sahin očekával. "Myslel jsem, že tady bude někdy příští rok," uvedl. Dá se podle něj očekávat, že u lidí, kteří jsou očkovaní, bude větší pravděpodobnost nákazy v případě dlouhodobějšího kontaktu s koronavirem.

Podle Sahina se dá očekávat, že v budoucnu se budou lidé očkovat každý rok. Bylo by to tedy podobné, jako například u chřipky. "Věděli jsme, že viry mutují. Není to tedy nic překvapivého," uvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz