Koronavirus

WHO: Není důvod panikařit kvůli omikronu. Možná se stane dominantní variantou

WHO: Není důvod panikařit kvůli omikronu. Možná se stane dominantní variantou
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by svět kvůli nové variantě omikron neměl panikařit. V současné chvíli omikron na svém území eviduje více než 40 zemí světa. Podle vědkyně z WHO Soumyai Swaminathanové se ale nacházíme v jiné situaci než před rokem a není důvod k panice, řekla to na páteční tiskové konferenci.

Vědkyně Soumya Swaminathanová z WHO na páteční tiskové konferenci řekla, že je zatím stále brzy na to, aby se dalo říci, že je varianta omikron mírnější než ostatní varianty covidu-19. Uvedla ale, že s odkazem na údaje z Jižní Afriky je vysoce přenosná. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

"Je možné, že se stane dominantní variantou na celém světě. Momentálně je nemožné to předpovědět. Delta varianta nyní tvoří 99 procent všech infekcí," sdělila Swaminathanová.

Podle ředitele pro mimořádné situace WHO Mike Ryana v současnosti existují vysoce účinné vakcíny proti covidu-19 a je potřeba se zaměřit na jejich širší distribuci. Zatím podle něj neexistují žádné důkazy, že by bylo nutné vakcíny přizpůsobit nové variantě omikron.

Související obsah

"Jak moc bychom se měli obávat? Musíme být připravení a opatrní, ale nepanikařit, protože jsme v úplně jiné situaci, než jsme byli před rokem," řekla Swaminathanová. 

Variantu omikron momentálně eviduje více než 40 zemí. Jedno z nejnovějších ohnisek vzniklo v Norsku. Na vánočním večírku se tam podle agentury Reuters nakazilo nejméně 13 lidí, u kterých už sekvenční testy omikron potvrdily. Jde tak o největší ohnisko mimo Jižní Afriku.

Úřady uvedly, že je možné, že počet nakažených vzroste až na 60. Na události bylo celkem 120 účastníků a podle odhadů by mohla být nakažená až polovina z nich. Podle úřadů byli všichni účastníci před akcí naočkovaní a otestovaní. Nakažení mají mírné příznaky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz