Koronavirus

Průlom v boji s covidem: Injekci s vakcínou může nahradit náplast

Průlom v boji s covidem: Injekci s vakcínou může nahradit náplast
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

V Austrálii zkoumají přelomový způsob očkování proti covidu. Vakcína v náplasti nabízí větší ochranu a snadnější aplikaci než klasické očkování jehlou. Navíc je odolnější vůči teplotám a také levnější.

Náplast je jen centimetr široká a obsahuje 5000 plastových hrotů, které jsou půl milimetru dlouhé. Každý z hrotů je pokrytý suchou verzí vakcíny. Její největší výhodou je, že nemusí být skladována v chladu. Očkovací látka se má z jehliček, které tvoří jednu stranu náplasti, začít uvolňovat do několika sekund. Zájemcům by měla stačit jedna náplast s aplikátorem vakcíny, aby získali ochranu před covidem.

Vědci zatím využívají vakcínu HexaPro testovanou na Texaské univerzitě. Vakcína je více tepelně odolná než ty, které se podávají injekcí. Minimálně měsíc vydrží na náplasti nepoškozená, a to i při teplotě 25 stupňů Celsia. Jeden týden vydržela dokonce při teplotách okolo 40 stupňů. Je také levnější než současné vakcíny, dodává portál Brisbane Times. Celou studii si můžete přečíst v odborném magazínu Science Advances.

Související obsah

Vakcína v náplastech vědci zkoušeli na pokusných myších a výsledek je překvapil. U těchto myší "očkovaných" náplastí se našlo více protilátek než u myší po injekci. Vědci připisují vyšší úspěšnost náplastí větší hustotě imunitních buněk na povrchu kůže.

Dalšími výhodami náplastí jsou bezbolestná a snadná aplikace. "Zejména se uleví lidem, kteří mají panickou hrůzu z jehel," uvedli vědci. Nejnovější informací je, že britská společnost má od Švýcarska povolení testovat náplast s vakcínou. Testování začne 3. ledna na lidech ve městě Lausanne.

​Evropská léková agentura na konci listopadu doporučila očkování proti covidu pro děti starší pěti let. Podívejte se na reportáž:

 

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz