Domácí

Zeman přijal Lipavského. Měl mu doporučit odstoupení z kandidatury

Do Lán přijel v úterý dopoledne za prezidentem Milošem Zemanem adept na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ten má kvůli zahraniční politice s prezidentem spory. Spekulovalo se tedy, že jej Zeman odmítne jmenovat. Prezident Lipavskému údajně doporučil odstoupit z kandidatury na ministra. Odpoledne pak prezident měl přijmout kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Ten ale chytil koronavirus.

Adept na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) přijel dopoledne do Lán za prezidentem Milošem Zemanem.

Prezidenta zatím navštívilo 11 kandidátů na členy budoucí vlády. Cyklus schůzek by měl skončit v pátek.

Zeman se chce sejít se všemi nominanty na členy budoucí vlády. Už dříve v rozhovoru pro TV Nova uvedl, že jednoho z nich nehodlá jmenovat.

Podle portálu iDNES.cz mu měl vadit právě Lipavský. Ten prosazoval v Poslanecké sněmovně tvrdý přístup k Číně a Rusku. Odlišně se oba dívají také na izraelsko-palestinský konflikt. Postoj Pirátů je totiž opatrnější a méně proizraelský než postoj prezidenta Miloše Zemana. Vadit mu má i to, že Lipavský má pouze bakalářský titul.

Na schůzce měl prezident Lipavskému doporučit, aby odstoupil z kandidatury na post budoucího ministra zahraničí. Redakci Frekvence 1 to řekly dva zdroje obeznámené s jednáním.

"Náplní našeho jednání byly priority ministerstva," řekl ale po schůzce Lipavský. "My jsme s panem prezidentem krátce debatovali i o té obecné politické situaci," dodal. Schůzka byla podle něj věcná a korektní.

"Jmenování probíhá na bázi premiér a prezident," uvedl k tématu případného odmítnutí jmenování. Případné nejmenování jednoho z kandidátů na ministra musí podle něj řešit se Zemanem Fiala.

Fiala v úterý ujistil, že na Lipavském trvá. "Abych předešel různým spekulacím, na nominaci kandidátů do mé vlády se nic nemění," uvedl na twitteru.

Se jmenováním Lipavského počítá i předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Ústava jasně říká, že prezident jmenuje členy vlády na návrh premiéra. Na našich nominantech nehodláme nic měnit," napsal na twitter.

Související obsah

"Pro mě jako kandidáta na ministra zahraničních věcí je klíčové budování konsenzu mezi premiérem, ministrem a prezidentem," řekl. "Je přirozené, že různí politici mají různé názory," doplnil.

Podle Ústavy jmenuje prezident ministry na návrh premiéra. O možnosti vetování se Ústava nezmiňuje. Pokud by tedy Zeman jednoho z kandidátů odmítl, Fiala nejspíše podá kompetenční žalobu u Ústavního soudu.

Odpoledne měl prezident přijmout i Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), kterého designovaný premiér Petr Fiala (ODS) nominoval na ministra zemědělství. Setkání se ale v úterý neuskutečnilo. "Důvodem je pozitivní antigenní test na covid-19, který pan Nekula absolvoval před setkáním v Lánech. Pan Nekula je bezpříznakový a po dvou dávkách očkování. Momentálně hledáme náhradní řešení," napsala KDU-ČSL na twitteru.

I při úterní schůzce Zeman seděl za plexisklem. Má totiž koronavirus.

Kandidát Jan Lipavský po jednání s prezidentem Milošem Zemanem:

Mezi Zemanem a Lipavským zřejmě je nějaký problém, řekl sociolog Jan Herzmann:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz