Koronavirus

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Evropou se ale šíří varianta omikron

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Počet nově nakažených klesá už pátý den. V pondělí přibylo 15 541 nakažených, to je zhruba o dva tisíce méně než před týdnem.

Laboratoře v pondělí odhalily 15 541 nově nakažených. Provedeno bylo přes 80 tisíc PCR testů a téměř 33 tisíc antigenních testů. Je to asi o 21 tisíc méně než minulý týden, jejich pozitivita ale stoupla o jedno procento. Pozitivní test mělo necelých 32 procent lidí, kteří měli příznaky nemoci.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se od začátku prosince drží pod hodnotou jedna, to znamená, že nákaza je na ústupu.

Nejvíce nakažených je stále na Moravě. Ve Zlínském kraji připadá na sto tisíc obyvatel za poslední týden 1 335 nakažených, následuje Olomoucký kraj s incidencí 1 283 nakažených.

Po víkendu přibylo v nemocnicích 180 pacientů, ve srovnání s minulým týdnem je ale hospitalizováno o 500 lidí méně. Aktuálně se jich v nemocnicích léčí s covidem 6 520, z toho tisíc jich leží na jednotce intenzivní péče.

Nemoci za poslední týden podlehlo 840 lidí. Zdravotníci v pondělí aplikovali téměř 80 tisíc dávek vakcíny. Většina z nich byla posilující dávka, tu už dostalo přes 1 200 000 lidí. Celkem je v Česku naočkováno 6 427 000 obyvatel.

Související obsah

Evropou se šíří omikron

Ve Velké Británii zjistili variantu omikron u 336 pacientů, řada z nich přitom vůbec neopustila zemi. První případy jsou také v Chorvatsku. "Dnes jsme zaznamenali dva pacienty, u nichž se tato varianta potvrdila," uvedl v úterý zástupce chorvatského Institutu veřejného zdraví Krunoslav Capak. 

Cestou zpřísňování se kvůli šíření varianty omikron vydala i Francie. "Po dobu příštích čtyř týdnů budou zavřené noční kluby. Toto opatření vstoupí v platnost v pátek a bude trvat do začátku ledna. Děláme to proto, že se virus šíří hlavně mezi mladými lidmi. Je extrémně obtížné zajistit, aby lidé na těchto místech nosili roušky," řekl francouzský premiér Jean Castex.

Jak moc nebezpečnou mutací omikron je, zatím není jasné. Jisté je, že pravděpodobnost opakované infekce je u ní mnohem vyšší.

Podívejte se na reportáž o koronavirové situaci v zahraničí:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz