Domácí

Úřady se přesouvají na internet. Bankovní identitu používá už milion Čechů

Na některé úřady už lidé nemusejí fyzicky. Stačí se elektronicky přihlásit do portálu občana. Díky bankám a takzvané bankovní identitě je to jednodušší. Podle ministerstva vnitra elektronická komunikace se státem po zapojení bank narostla o stovky procent, využívá ji prý už milion lidí.

Výměna řidičského průkazu s končící platností. To pro většinu lidí znamenalo i několikahodinové fronty. "Každý občan musel jít na svůj místně příslušný úřad a tam žádat. Znamenalo to stoupnout si do fronty. Teď se přihlásí do portálu občana, vyhledá formulář té žádosti a řekne, na které obci by si přál vyzvednout nový řidičský průkaz," popsal šéf odobru hlavního architekta eGovernmentu ministerstva vnitra Petr Kuchař.

Do portálu občana se lze přihlásit občankou s čipem, ale i přes takzvanou bankovní identitu. Banky chráněný elektronický přístup už dlouho využívají a mají s tím zkušenosti. Do projektu komunikace se státními úřady se zapojují další a další.

Kdo má elektronické bankovnictví, má i bankovní identitu, jedná se totiž o stejné přihlašovací údaje. Ty má podle ministerstva polovina Čechů, milion je už pro komunikaci se státem aspoň jednou využil.

Související obsah

"Banky mají velký počet klientů, a proto se dá počítat s velkým a rychlým nárůstem počtu prostředků, což je klíč k eGovernmentu, protože ty údaje je potřeba nějakým způsobem doložit," pokračoval Kuchař.

"Víme, že klienti měli zájem využití bankovní identity například pro sčítání lidí, domů a bytů nebo pro stáhnutí digitálního covidového certifikátu," řekla mluvčí AirBank Jana Pokorná.

"Klienti mohli identitu využívat například pro podání daňového přiznání nebo ji využili při sčítání obyvatel. Od konce srpna nabízíme bankovní identitu i pro komerční subjekty," uvedl mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Související obsah

Na pobočku se tak nemusí třeba k některým dodavatelům energií. "V tuto chvíli už je možné, sjednáváte-li si doplňkové penzijní spoření, udělat to zcela online. Klient nejenom díky bankID ověří svojí identitu, ale všechny smluvní dokumentace, které k tomu potřebuje podepíše tím bankID sign, tedy elektronickým podpisem," vysvětlil Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

"V průběhu příštího roku bude možné bankovní identitu poskytnout i klientům cizincům," doplnila Pokorná.

"Patříme mezi světovou špičku, zařadili jsme se k severským státům. Tady ve střední Evropě to není tak běžné," uzavřel Kuchař.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz