Koronavirus

Očkování na omikron pravděpodobně funguje. Chrání ale jen částečně

Očkování na omikron pravděpodobně funguje. Chrání ale jen částečně
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Varianta omikron se částečně vyhýbá imunitě získané z očkování vakcínou Comirnaty. Vakcína by ale měla chránit před těžkým průběhem nemoci. Vyplývá to z výzkumu (odborníky zatím nerecenzovaného) z Jihoafrické republiky, který teď vědci zveřejnili.

Očkování pravděpodobně funguje i na variantu omikron. Zjistili to vědci z jihoafrického Centra zdravotnického výzkumu. Informovala o tom CNN.

Dostatečnou ochranu by podle vědců měli mít především lidé, kteří už nemoc prodělali a nechali se také očkovat. "Posilující dávky také pravděpodobně ochraňují," uvedl vedoucí výzkumu Alex Sigal.

Vědci zkoumali vzorky 12 lidí očkovaných vakcínou od společností Pfizer a BioNTech. "Imunita poskytnutá vakcínou Comirnaty neutralizuje omikron oproti původní variantě o hodně méně," napsal Sigal na twitteru. "Předchozí infekce s očkováním jej ale stále neutralizuje," doplnil.

Že posilující dávka na omikron funguje, tvrdí i společnost Pfizer. "Ačkoli i dvě dávky můžou poskytnout ochranu před těžkým průběhem s variantou omikron, je podle předběžných dat zlepšená třetí dávkou," tvrdí šéf firmy Albert Bourla.

Související obsah

"Myslím si, že to je velmi dobrá zpráva. Čekal jsem to horší," řekl pro CNN Sigal. Zdálo se totiž, že se imunitě po vakcinaci dokáže omikron vyhýbat lépe. "Není to varianta, která úplně očkování obejde. Určitě je to špatné, ale existují způsoby, jak s tím bojovat," myslí si.

Očkování se tedy varianta omikron dokáže vyhýbat lépe než beta, která v Jihoafrické republice dominovala předtím. 

Ke zkoumání použili vědci plicní buňky a krev očkovaných. Výzkum zatím neprošel recenzí odborníků.

Omikron se rychle šíří Evropou. Jak na to státy reagují, se dozvíte v úterní reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz