Koronavirus

V Česku je druhý případ omikronu, potvrdila jej liberecká hygiena

V Česku se objevil druhý případ nákazy koronavirovou variantou omikron. Potvrdila to ve středu mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

V rodině šedesátileté ženy z Liberce, u které se na konci listopadu potvrdila nákaza omikronem, se objevil další příbuzný se stejnou variantou koronaviru. "Je to druhý případ potvrzeného omikronu, jedná se o úzký kontakt první nakažené osoby. Od počátku byla tato osoba v karanténě, takže z toho žádné další kontakty nevyplynou," řekla mluvčí liberecké hygieny Zuzana Balašová. Mluvčí liberecké nemocnice upřesnil, že druhý nemocný je s největší pravděpodobností muž.

Druhý případ omikronu v Česku na twitteru potvrdil také ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). "Prosím, buďte opatrní a dodržujte ochranná opatření," vyzval občany na konci svého příspěvku.

Nákaza variantou omikron se u ženy z Liberce definitivně potvrdila 29. listopadu. Češka se měla vrátit z dovolené v Namibii, na které byla spolu s manželem.

​Po návratu měla lehké příznaky, praktický lékař ji proto podrobil antigennímu testování. Ačkoliv byla očkovaná dvěma dávkami vakcíny, měla pozitivní výsledek. Lékař proto okamžitě informoval krajskou hygienu.

Následovaly další testy a zkoumání. Nákazu omikronem nakonec definitivně potvrdila sekvenace. 

Hygienici o nákaze koronavirem informovali také cestovní kancelář, která ženě dovolenou zařizovala. Účastníků stejného zájezdu bylo devět. U nikoho dalšího se ale omikron nepotvrdil.

Zpráva o druhém případu nákazy se objevila ve stejný den, kdy poradce amerického prezidenta prohlásil, že je "téměř jisté, že není omikron vážnější než delta." Spíše naopak. "Z určitých znaků se dá soudit, že by mohl být méně závažný než delta," sdělil epidemiolog Anthony Fauci.

To Světová zdravotnická organizace (WHO) je se svými závěry zdrženlivější. Už dříve zařadila variantu omikron mezi takzvané znepokojivé varianty. Mohla by totiž být nakažlivější než ostatní varianty. Později nicméně vyzvala, aby lidé nepodléhali panice, dokud nebude úplně jasné, jak velké riziko skutečně představuje.

Nákaza omikronem se v ČR potvrdila u ženy z Liberce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz