Koronavirus

Zeman vyznamenání 1. ledna nakonec nepředá. Hrad oznámil důvod

Zeman vyznamenání 1. ledna nakonec nepředá. Hrad oznámil důvod
Zdroj: Profimedia

Státní vyznamenání, jejichž předávání se 28. října neuskutečnilo kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana, neproběhne ani v náhradním termínu. Pražský hrad ceremoniál odsouvá na neurčito, řekl ve středu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

V původním termínu se ceremoniál nemohl konat, protože Zeman ležel ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici. Vyznamenání nakonec nepředá ani 1. ledna. Rozhodl o tom sám prezident.

Důvodem je covid-19, který stále drtí Česko. "Prezident republiky Miloš Zeman v důsledku vývoje epidemiologické situace rozhodl o odložení slavnostního ceremoniálu předání státních vyznamenání, který se měl podle původních předpokladů konat 1. ledna 2022 na Pražském hradě," oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Související obsah

O novém termínu zatím není jasno, Hrad by ho měl znát nejpozději v březnu 2022. "Rozhodnuto bude v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku," doplnil Ovčáček.

Zeman udělil vyznamenání 29 osobnostem. Řád bílého lva I. třídy dostala herečka Jiřina Bohdalová, kosmonaut Vladimír Remek a tragicky zesnulý nejbohatší Čech a filantrop Petr Kellner, majitel skupiny PPF. Ta vlastní i televizi Nova. Medaili Za zásluhy dostane třeba judista Lukáš Krpálek nebo skladatel Karel Vágner.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz