Koronavirus

Pilulky proti covidu dorazí do ČR příští týden. Vojtěch upřesnil, pro koho budou

Pilulky proti covidu dorazí do ČR příští týden. Vojtěch upřesnil, pro koho budou
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ve středu večer ubezpečil, že léků na léčbu pacientů s covidem-19 má Česko dostatek. Kromě monoklonálních protilátek by podle něj v následujících dvou týdnech mělo přijít i pět palet molnupiraviru, prvních antivirotik ve formě pilulek. Prášky jsou určeny pro rizikové pacienty, rozhodující slovo ale bude mít vždy lékař. Molnupiravir nesmějí používat děti a těhotné ženy.

"Léků na léčbu pacientů s covidem-19 máme dostatek. Kromě monoklonálních protilátek už příští týden přijdou dvě palety nového tabletového antivirotika molnupiravir. To je 5 760 dávek. A o týden později přijdou další tři palety. Výhodou tohoto léku je, že ho můžou pacienti užívat doma," oznámil Vojtěch na twitteru. 

Molnupiravir bude podle Vojtěcha distribuován do nemocnic, které mají aplikační centra pro monoklonální protilátky. "Ty je budou dál vydávat pacientům z lékáren na poukaz od lékaře," sdělil TN.cz ministr zdravotnictví.

Molnupiravir podle Vojtěcha může předepsat prakticky jakýkoliv lékař včetně praktika. Bude na jeho posouzení, jakému pacientovi lék doporučí. "Stejně jako monoklonální protilátky je však určen v zásadě pro stejné rizikové skupiny pacientů, tedy obézní, chroniky a podobně. Může být aplikován pouze dospělým pacientům a nesmí ho těhotné," upřesnil redakci TN.cz Vojtěch.

Lék musí být podán nejpozději do sedmi dní od nástupu příznaků. Pacienti by měli dostávat 40 tablet. Dávky si rozdělí po čtyřech tabletách po 12 hodinách, a to po dobu pěti dní.

Související obsah

​Tyto prášky na covid jsou jakousi první vlaštovkou v domácí léčbě covidu. Molnupiravir působí na genetickou stavbu koronaviru a brání mu, aby se v organismu nakaženého člověka dál množil. Riziko, že člověk skončí v nemocnici, nebo dokonce zemře, údajně snižuje až o polovinu. Vyplývá to z klinické studie provedené výrobcem.

Kapsle vyrábí společnost Merck Sharp & Dohme ve spolupráci s Ridgeback Biotherapeutics. Aby léčba měla co nejvyšší účinnost, má se prášek podle ní nasadit pacientovi do pěti dnů od propuknutí symptomů. Evropská léková agentura (EMA) dostala k posouzení obdobnou pilulku i od Pfizeru.

Nad dodávkami léku dlouho visel otazník. Teprve v pátek večer podepsalo ministerstvo zdravotnictví a české zastoupení firmy Merck Sharp & Dohme memorandum. "S firmou MSD bylo minulý týden v pátek podepsáno memorandum zatím na půl roku, jelikož na trh mají přijít ještě další léčiva na covid-19 v podobě tablet, jako např. od firmy Pfizer," upřesnila Martina Čovbanová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Konečnou smlouvu podepsaly obě strany později. "Mohu potvrdit, že jsme s MZČR dospěli k dohodě a smlouvu jsme uzavřeli," sdělil TN.cz ve středu Jakub Zadák z českého zastoupení firmy Merck.

Lék má posvěcení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který doporučil jeho mimořádné užití pro rizikové skupiny. A podobný přístup zvolila i EMA. Ta doporučila pilulku firmy Merck podávat méně ohroženým dospělým pacientům s prvními symptomy covidu-19. Ideálními adepty jsou podle ní lidé, kteří mohou sami dýchat, ale existuje u nich riziko těžkého průběhu nemoci. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz