Koronavirus

Pilulka na covid-19 je už skoro tady. Výrobce požádal o schválení úřady

Pilulka na covid-19 je už skoro tady. Výrobce požádal o schválení úřady
Zdroj: Profimedia

Americká farmaceutická firma Merck požádala federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení nouzově používat její pilulku proti covidu-19, která nese název molnupiravir. Podle vyjádření společnosti dokáže snížit pravděpodobnost toho, že pacienti budou hospitalizovaní nebo zemřou, až o polovinu.

Farmaceutická společnost Merck v pondělí oznámila, že požádala FDA o nouzové schválení své pilulky proti covidu. Tento experimentální lék v klinických studiích totiž ukázal velmi přesvědčivé výsledky, informuje New York Post

Podle závěrů klinických studií, které proběhly minulý měsíc, antivirová pilulka snižuje riziko hospitalizace a úmrtí o polovinu, a to hlavně u pacientů, kteří byli nově diagnostikování s covidem-19.

Pokud lék úřad schválí, bude ho vyrábět americká firma Merck a Ridgeback Biotherapeutics a půjde o první orální medikaci, která bude účinná proti covidu-19. Jiné léky, jako je například remdesivir, se ukázaly jako účinné, pokud byly podány včas, ale všechny v současné době schválené léky je třeba podávat formou injekcí nebo pomocí infuze.

Společnost také uvedla, že již souhlasila, že dodá okamžitě USA asi 1,7 milionu dávek, pokud obdrží povolení od FDA.

Související obsah

"Výzkumy předčily to, co jsem si myslel, že náš lék v této klinické studii dokáže," řekl  už dříve Dean Li, viceprezident pro výzkum společnosti Merck. "Když vidíte 50procentní snížení hospitalizace nebo úmrtí, je to podstatný klinický dopad," dodal.

Tabletky, které mají bránit koronaviru v rozmnožování, zkouší i farmaceutická společnost Pfizer. Ta už spustila pokročilou fázi klinických zkoušek. Tableta by měla u lidí, kteří byli vystaveni koronaviru, odvrátit nákazu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz